Sason Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sason Dağları
Yükseklik 2973 (En yüksek tepe)
Konum
Konum Batman
Sıradağ Evet

Sason Dağları (Aydınlık Dağları), Doğu Anadolu Bölgesi'nde dağ sırası. Batman ilinin kuzey kesiminde, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanan dağların yüksekliği 2.700-2.900 m arasında değişir.

Paleozoyik (Birinci) Zaman (yaklaşık 570-225 milyon yıl önce) kristal yapılı şist ve kalkerlerinden oluşan bir temel üzerinde, Mezozoyik (İkinci) Zaman (yaklaşık 225-65 milyon yıl önce) ve Üçüncü (Tersiyer) Dönem (yaklaşık 65-2.5 milyon yıl önce) katmanları yer alır. Dağların en yüksek noktası, 2.973 m'ye erişen Malato (Meleto, Mereto) Tepesidir. Kuzeyde Sason'a doğru uzanan yamaçları daha sarptır ve Sason Çayının kollarının oluşturduğu derin vadilerle yarılıp parçalanmıştır. Dağın her iki yamacı boyunca, üzerinde kaynakların bulunduğu iki etkin kırık çizgisi yer alır.

Sason Dağlarının aşağı yamaçlarında genellikle ağaçlı steplerden oluşan bir bitki örtüsü egemendir. Daha üst kesimlerde ise seyrek meşeler yer alır. Bölgedeki ormanlar yıllarca büyük tahribata uğrayarak yok olmuştur. Dağın yüksek kesimleri ise çıplaktır. Burada şiddetli kış koşulları, bitki örtüsünü zayıflatır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]