İçeriğe atla

Saskia van Uylenburgh

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saskia van Uylenburgh

Saskia van Uylenburgh (Leeuwarden, 2 Ağustos 1612 - Amsterdam, 14 Haziran 1642) Frizyalı bir belediye başkanının kızı, ünlü Hollandalı ressam Rembrandt van Rijn"in karısıydı. Ressamın bazı ünlü resimlerinde ve çizimlerinde modellik yaptı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Franeker Üniversitesi'nin kurucuları arasında yer alan, kariyerinin zirvesinde ünlü bir avukat olan ve kasaba belediye başkanlığı yapan Rombertus van Uylenburgh'un sekiz çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya gelen Saskia (Frizye'de muhtemelen Saakje olarak çağrılıyordu), 12 yaşındayken annesi Sjoukje Ozinga'yı, bundan beş sene sonra da babasını kaybederek öksüz kaldı.

Rembrandt'la, ressam ve sanat tüccarı olan kuzeni Hendrick van Uylenburgh vasıtasıyla tanıştı. Hendrick'in ailesi Kraków'da (Polonya) yaşıyordu. Tüccar, 1625 yılında Amsterdam'a taşınmaya karar verdi. 1631'den sonra Rembrandt, Uylenburgh'un Amsterdam ve Mennonite'deki müşterileri için resimler yapmaya başladı.

Saskia ve Rembrandt 22 Temmuz 1634'te Saskia'nın kız kardeşi ve onun avukat kocası Gerard van Loo'nun yanında yetiştiği Het Bildt'te evlendiler. Saskia, kız kardeşi Antje'nin vefatından sonra bir süre Franeker'de yaşadı ve kayınbiraderi Polonyalı profesör Johannes Maccovius'a teoloji derslerinde yardımcı oldu.

1635'ten itibaren Rembrandt, atölyesinde öğrenci yetiştirmeye başladı. Bu öğrenciler arasında Govert Flinck, Gerbrandt van den Eeckhout ve Ferdinand Bol gibi isimler vardı. Yaptığı sanat çalışmaları ile geliri artan Rembrandt, 1639'da Amsterdam'ın daha çok Yahudilerin yaşadığı Jodenbreestraat bölgesinde bir ev aldı ve Saskia ile birlikte Saskia'nın kuzeninin galerisinin hemen yanındaki bu eve taşındı. (Ev şu anda Rembrandt Evi Müzesi olarak hizmet vermektedir.)

Saskia ve Rembrandt, üç çocuklarını doğumlarından kısa bir süre sonra kaybettiler. Çift, 22 Eylül 1641'de Titus ismini verdikleri bir erkek çocuk sahibi oldu. Saskia, Titus'un doğumundan bir sene sonra veremden öldü. Cenazesi Oude Kerk'e gömüldü.

Rembrandthuis, Jodenbreestraat, Amsterdam
Rembrandt ve Saskia'nın mutlu günlerine ait Rembrandt'ın çizdiği portre

Ölümünden sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Saskia'nın ölümünden bir süre sonra, Rembrandt Saskia'ya ait bazı mücevher ve yüzükleri Uylenburgh ailesinden kabul görmeyen, Titus'un süt annesi Geertje Dircx'e hediye etti. Birkaç sene sonra Geertje, Rembrandt'tan kendisi ile evlenmesini istedi fakat bu evlilik Rembrandt'ı Saskia'nın mirasından edeceği için ressam kabul etmedi. Geertje, Rembrandt'tan ayrıldıktan sonra mücevherleri satmaya çalıştı ama Rembrandt mahkemeye başvurdu ve Geertje'yi Gouda'da bulunan bir tımarhaneye kapattırdı.

Titus ve Rembrandt'ın ileriki yıllarda sevgilisi olan eski hizmetçileri Hendrickje Stoffels, Rembrandt'ın son yıllarında ressam için çalıştılar. Bu sayede Rembrandt yapabileceğinden çok daha fazla resim ortaya çıkardı. Ressam, Saskia'nın mezarını Hendrickje'nin cenaze masraflarını karşılayabilmek için 27 Ekim 1662'de satmak zorunda kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]