Saskatchewan

Koordinatlar: 55°7′K 106°3′B / 55.117°K 106.050°B / 55.117; -106.050 (Saskatchewan)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.24, 7 Şubat 2016 tarihinde Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16636179 numaralı sürüm (Düzeltme.)
Saskatchewan
Saskatchewan
Saskatchewan Bayrağı
(Saskatchewan Bayrağı) (Saskatchewan Arması)
Eyalet sloganı: Multis E Gentibus Vires (From many peoples, strength/Daha fazla insandan, güç)
Saskatchewan-map.png
Resmî dili İngilizce
Başkent Regina
En büyük kent Saskatoon
Vali Lynda M. Haverstock
Başbakan Brad Wall (Saskatchewan Partisi)
Yüzölçümü

- Toplam
- Su %'si
Eyâletler arasında 7'inci
651,036 km²
%9.1
Nüfus

- Toplam (2003)
- Nüfus yoğunluğu
Eyâletler arasında 6'ıncı
992,995
1.72/km²
Konferedasyona Katılma
-
1 Eylül 1905, Kuzeybatı Toprakları'ndan ayrılarak. (8'inci eyâlet olarak)
Saat dilimi UTC-6

Saskatchewan, Kanada'nın Batı Kanada bölgesindeki bir eyâletidir. Kuzey Amerika'nın merkezinde yer alır. Komşu eyaletleri Manitoba ve Alberta'dır. Güneyinde ABD'nin Montana ve Kuzey Dakota eyâletleri, kuzeyinde ise Kanada eyâletlerinden Kuzeybatı Toprakları ve Nunavut yer alır.

Saskatchewan 651.036 km²lik bir alanı kaplar. Yaygın görüşün aksine, eyâletin yarısı orman, üçte biri çiftlik ve sekizde biri tatlı sularla kaplıdır. Eyalette 100.000'den fazla göl bulunmaktadır. Regina başkent olup, Saskatoon'la birlikte eyâletin iki büyük şehrini oluşturur. Tarım konusunda oldukça meşhur olan Saskatchewan Üniversitesi Saskatoon'da yer almaktadır.

Saskatchewan'da kökleri Avrupa, Rusya, Ukrayna, İskandinavya ve Britanya'ya dayanan bir milyon insan yaşamaktadır. Eyâlet ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanmakla birlikte halkın üçte ikisi şehir ve kasabalarda yaşar.

Eyalette 5 milyondan fazla eser barındıran yaklaşık 250 müze vardır.

Saskatchewan isminin Plains yerlilerine ait olduğu kabul edilir. Kelimenin aslı 'hızlı akan nehir' anlamına gelen "kisiskatchewan"dır ve yerlilerin bölgesinden geçen en önemli su olan Saskatchewan Nehrine atıfta bulunur. Saskatchewan Kanada'nın "ekmek sepeti" olarak ovaları ve buğday tarlaları ile ünlenmiştir. Kanada'nin batisinda konumlanan Saskatchewan; Manitoba, Alberta, Kuzeybatı Toprakları ve Amerika Birleşik Devletleri ile çevrelenmiştir

Saskatchewan altın, uranyum ve petrol gibi önemli yer altı zenginlikleriyle de dikkati çekmektedir.

Eyâletin en büyük üniversitesi, 1907 yılında kurulmuş olan Saskatchewan Üniversitesi'dir.

Yerliler

Diğer Kanada Kızılderilileri gibi Saskatchewan eyaletindeki Kızılderililer de First Nations («İlk Milletler») yasal adıyla anılırlar. Bunların sayısı 70 olup her biri tek tek yasal olarak muhatap alınır. Bu 70 First Nation 9 Tribal Council olarak bir üst yapılanma gösterirler ve hepsi birlikte Federation of Saskatchewan Indian Nations adı altında tek federasyonda toplanırlar. Kanada genelinde olduğu gibi burada da Kızılderililerin etnik kimliklerinin öne çıkarılması tasvip edilmez, daha çok dil grubu (linguistic group) olarak lanse edilirler. Buna göre Saskatchewan eyaletindeki 70 Kızılderili "kabilesi" beş dil grubunda toplanır: Kriler (Cree), Dakotalar (Dakota), Denesulineler (Dene, Chipewyan), Nakotalar (Nakota, Assiniboine) ve Saulteaux Ojibvaları[1].

Kaynakça

Dış bağlantılar