Saraybosna Gülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Saraybosna Gülü bir havan topu patlamasının beton zemin üzerinde bıraktığı izdir. Havan topu mermilerinin beton üzerinde bıraktığı kendine özgü çatlama ve oyulma şekilleri adeta bir çiçek aranjmanı gibi gözükmektedir. Saraybosna'nın çok şiddetli geçen bir kent savaşının merkezi olması ve Bosna Savaşı boyunca şehirde patlayan binlerce bombanın yarattığı acı dolu izler şehre kendine özgü bir görünüm kazandırmıştır.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bosna-Hersek'in başkenti olarak Saraybosna, Bosna Savaşı boyunca da çatışmanın merkez bölgesi konumundaydı. Sırp Cumhuriyet Ordusu, şehri çevreleyen tepelere sürekli askeri birlik ve top yığınağı yaptı.Saraybosna kuşatmasını haber veren ilk hamle olarak Sırp Ordusu 2 Mayıs 1992'de şehrin tüm giriş ve çıkış noktalarını trafiğe kapattı. Saraybosna birliklerinin savunma için yerleşmelerini engellemek amacıyla Sırp Ordusu sürekli sivil nüfusu bombardımana tuttu. Bu süreçte tahminen günde ortalama 300’den fazla bomba şehre yağdırıldı.

Hatırlatıcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşanan bu acı katliamın unutulmaması için bir veya birden fazla insanın ölümüne sebep olan her havan topu mermisinin patladığı noktada oluşan izler kırmızı bir reçine ile dolduruldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Campbell, Greg. The Road to Kosovo : A Balkan Diary. Boulder, Colo.: Westview Press, 1999. ISBN 0-8133-3767-4