Sarah Jio

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sarah Jio (d. 18 Şubat 1978), Amerikalı gazeteci ve yazar. Çocukluğunu Washington’da geçirmiştir. Ardından Western Washington Üniversitesi’ne girmiştir ve İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Sarah Jio, Glamour dergisinin başyazarlarından biridir. Yazarın birçok dergide ve gazetede yüzlerce makalesi yayımlanmıştır. Gazetecilik bölümü mezunu olan Sarah Jio’nun gazetelerde ve dergilerde yayımladığı makalelerin konuları; yemek, beslenme, sağlık, eğlence, seyahat, kilo verme, alışveriş, psikoloji, bebek ve çocuk bakımı üzerinedir.

Çocukluk çağında yazarlığa merak salan Amerikalı ünlü yazar Sarah Jio’nun romanları birçok farklı dillere çevrilmiştir. Sarah Jio’nun romanları İtalya, Fransa, Brezilya, Türkiye, Slovenya, Rusya, Çin, Norveç, Almanya, Litvanya, Polonya, İspanya ve diğerleri de dâhil olmak üzere toplam 27 ülkede yayımlanmıştır. Birçok kitabı The New York Times çok satanlar listesinde yer almaktadır. Sarah Jio halen çeşitli dergilerde makaleler yazmaktadır. Evli, 3 erkek çocuk annesidir. Hayatını Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde devam ettirmektedir.

Romanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarah Jio'nun romanları aşağıda verilmiştir.[1][2]

 • Mart Menekşeleri (Violets of March) 1 Ekim 2012 İlk romanı olan Mart Menekşeleri 1 Ekim 2012’de Türkiye’de yayımlanmıştır. Kitabın ilk hali ise 2011’de yayımlanmıştır.  İlk kitabı Mart Menekşeleri ile Library Journal En İyi Kitap Ödülü'ne layık görülmüştür. Yazma macerasına bu kitap ile başlayan Sarah Jio çok beğenilen bir yazar olmaya ilk adımını bu kitap ile atmıştır. 
 • Yağmur Sonrası (The Bungalow) 18 Nisan 2013 Yazarın ikinci romanıdır. Tüm kitapları çok satanlar listesinde bulunan yazarın bu kitabı da çok satanlar listesindedir. Kitap 1942 yılında yaz ayında Bora Bora adasına giden bir hemşire kızın II. Dünya Savaşı'nın en hararetli zamanında geçen hikâyesini anlatmaktadır. 
 • Böğürtlen Kışı (Blackberry Winter) 1 Kasım 2013 Böğürtlen Kışı adlı romanı Türk okuyucular tarafından çok beğenilmiştir. Yazar bu kitabıyla Türkiye’de ünlü bir yazar haline gelmiştir. Kitap 1933 yılının karlı bir mayıs akşamında başlamaktadır. Kitabın adı zamanı olmadığı halde bastıran kışa verilen isimden gelmektedir. 
 • Son Kamelya (The Last Camellia) 30 Nisan 2014 Yazarın 2013’te yayımlanan bu kitabı okuyucular tarafından çok beğenilmiştir. Bu kitap diğerlerinin aksine daha sır dolu, gizemli bir kitaptır. Yazar kitaplarında genellikle geçmişi ve günümüzü anlatarak kitabın sonunda o insanların hayatlarının bir yerde birleşmesini anlatmayı tercih eder, bu kitabında ise 1940’lı yıllarda gizemli şeyler olmuş bir köşke 2000’li yıllarda gelen insanların hikâyesini anlatmaktadır. 
 • Gündüzsefası  (Morning Glory) 21 Kasım 2014 Yazarın 5. Kitabı olan Gündüzsefası 2014 yılında yayımlanmıştır. Bu kitapta Sarah Jio çoğu romanında olduğu gibi kendi yaşadığı Seattle şehrine gelen birinin hikâyesini anlatmaktadır. New York’tan Seattle’a gelen kişi Tekneler Caddesinde bir yüzen evde kalmaktadır. Yazar bu kitabını o yüzen evlere gittiğinde yazdığını, kitabın başına bir not koyarak okuyucularına anlatmıştır. 
 • Elveda Haziran (Goodnight June) 6 Kasım 2015   Yazar bu kitabında Margaret Wise Brown’un İyi Geceler Aydede kitabının yazılış hikâyesini düşündürmek istemiş. İyi Geceler Aydede bir çocuk kitabı. Yazar, bu hikâyenin tohumlarının çocukları küçükken onlara bu masalı okuduğu sıralarda atıldığı söylüyor. Kitabın orijinal adı Goodnight June ve kitabın ana karakterinin adı da June yani aslında kitabın adı İyi Geceler June olmalıymış.        
 • Agapi (The Look of Love) 7 Şubat 2015 Bu kitabın orijinal adı The Look of Love’dır ve 60’lı yılların ünlü şarkısından esinlenilmiştir. Bu kitaptan sonra kitabın yayınevi olan Pena yayınevi Sarah Jio’yu Türkiye’ye getirmiştir. Bu kitap diğer kitapların aksine bir geçmişte bir günümüzde geçmemektedir. Sadece 2000’li yıllarda geçmektedir. 
 • Yeşil Deniz Kabuğu (Always) 7 Kasım 2015 Kitap Türk okurlara özel olarak dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanmıştır. Kitabın adı nadir bulunan bir deniz kabuğu olan yeşil renkli bir deniz kabuğundan gelmektedir. Yazar 8. Kitabında yine bir geçmişi bir de şimdiki zamanı anlatmaya devam etmektedir.  
 • Kelebek Adası (Back To You) 12 Kasım 2016 Kitap mavi kelebekler hakkındadır. Mavi kelebeklerin değişimin habercisi olduğuna inanılır. Kitabın karakteri gün doğumuna yakın mavi bir kelebek görür ve değişim başlar… Kitap büyülü gerçeklik, tesadüfler, tarihi bir gizem ve hikâyelerle doludur. Türk okurların ilgisi üzerine yazar bu kitabını da önce Türkiye’de yayımlatmıştır.

Hikâyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 •  Yitik Kalpler İstasyonu (Grand Central: Original Stories of Postwar Love and Reunion) 16 Mayıs 2016 Bu kitap 10 farklı kadın yazarın 10 farklı hikâyesini anlatan bir kitap. Bu hikâyelerin ortak noktaları ise Grand Central terminaline yollarının düşmüş olması ve II. Dünya Savaşı sonrası hayatlarına yön verme çabalarıdır. Her hikâyenin içinde diğer hikâyeden karakterler ayrıntılarda bulunmaktadır. Ayrıca Sarah Jio’nun hikâyesi Yeşil Deniz Kabuğunun hikâyesi niteliğindedir ve sonu hakkında kafalardaki soru işaretlerini de gidermektedir. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2015. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2015.