Sarah Ferguson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Diyapazon (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 02.41, 4 Mart 2015 tarihli sürüm (Menejer > Menajer AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarah Ferguson
Sarah Ferguson in Leeds 2008.jpg
2008
Doğum 15 Ekim 1959 (1959-10-15) (61 yaşında)
Londra,  İngiltere
İmza
Signature of Sarah, Duchess of York.png
Sarah, York Düşesi 1991

Sarah Ferguson kızlık adı Sarah Margaret Ferguson, lakabı "Fergie" (d. 15 Ekim 1959, Londra), York Dükü Prens Andrew'in boşandığı eşidir. Evliliğinden dolayı kendisine York Düşesi ünvanı verilmiştir. Ayrıca küçük mavi bir helikopterden bahseden Budgie çocuk kitaplarının yazarı olarak da ünlenmiştir. Bu hikâye daha sonra bir İngiliz televizyonu için çizgi film dizisine dönüştürülmüştür.

Soyu ve gençliği

York Düşesi, binbaşı Ronald İvor Ferguson[1] (1931-2003) ve Susan Mary Wright'ın[2] (1937-1998) kızlarıdır. Ebeveyinleri 1956 ile 1974 yılları arasında evliydiler. Sarah'ın Jane Louisa (d. 1957) adında bir kızkardeşi vardır. Babası boşandıktan sonra 1975 yılında Susan Deptford ile evlendi. Babasının bu evliliğinden Sarah'ın üç üvey kardeşi vardır: Andrew (d. 1978), Alice (d. 1980) ve Elisabeth (Eliza)(d. 1985). Babası silahlı kuvvetlerde kariyer yaptı ve Prens Charles'ın Polo-takımının menajeri olarak çalıştı. Binbaşı Ferguson 2003 yılında kanserden öldü. Sarah'ın annesi 1972 yılında aileyi terk ederek, 1975 yılında evlendiği, Polo-oyuncusu Héctor Barrantes ile Arjantine yerleşti. 1998 yılında Arjantin'de geçirdiği bir araba kazasında öldü. Babası tarafından düşesin soyu Richmond Dükü I. Charles Lennox ve Monmouth Dükü I. James Scott kolundan İngiltere kralı II. Karl'a dayanmaktadır.

Sarah imtiyazlı bir çocukluk geçirmiştir. Kızkardeşi ile beraber bir yatılı okulda okumuştur. Tutkulu bir binici olarak, turnuvalara katılmıştır. Mezun olduktan sonra bir sekreterlik okuluna devam ediyor. Bundan sonra bir PR acentasında, sonra bir galeride ve nihayet Londra'da bir yayınevinde çalışmıştır. Yüksek sosyete yaşantısına (Jet Set) girmiş ve 1985 yılında kraliyet ailesi tarafından Windsor Sarayı'nda bir partiye (eğlence) davet edilmiştir. Prens Andrew ile ilişkisi de orda başlamıştır. Fakat daha çocukken, babasının Polo-spor aktivitesinde onlarla olan bağlantısı dolayısıyla, kraliyet ailesiyle teması vardı.

Evliliği ve çocukları

Sarah ve kızları, 2004

Sarah Prens Andrew ile 26 Temmuz 1986'da Westminster Abbey'de evlendi[3]. Evliliğinden dolayı boşanana kadar Yüce Majesteleri, Prenses Andrew, York Düşesi, İnverness Kontesi ve Killyleagh Baronesi ünvanlarına sahipti.

Bu evlilikten iki çocukları oldu:

  1. Beatrice Elisabeth Mary (d. 1988)
  2. Eugenie Victoria Helena (d. 1990)

1992 yılında evlilik krize girmişti bile ve Sarah sık sık, aralarında Steve Wyatt da olmak üzere, başka erkeklerle görülmeye başlandı. Mart 1992'de Dük ve Düşes ayrıldılar. Birkaç ay sonra magazin basını, bir amerikalı borsacı olan Johne Bryn'ı yarı çıplak vaziyette olan Sarah'ın (ayak) başparmağını emerken gösteren resimler yayınladı. 1996'da Prens Andrew ve Sarah boşandılar. Sarah kraliyet sıfatını kaybetmesine karşın York Düşesi ünvanını taşımaya devam etmektedir.

Boşanmalarına rağmen Prens Andrew ve Sarah kızlarına beraber baktılar ve 2004 yılına kadar da Sunninghill Park'ta beraber yaşadılar. Bu tarihten sonra Windsor Sarayı arazisinde komşu oldular.

Prens Andrew'den boşandıktan sonraki yaşamı

Boşanmasının ve birkaç özel ilişkinin ardından, kariyerini kendine ait bir Talkshow (Şablon:Dil-tr) ile başlamayı denedi; fakat daha en baştan başarı gösteremedi. Birçok Talkshow ve televizyon dizisine katıldı. Bir ikametgahı da, mesleki ve ticari olarak faal olduğu, ABD'dedir. Kamu yararına yaptığı birçok faaliyetin içinden SOS-Çocuk Köyleri için üstlendiği ABD sözcülüğü en çok göze çarpandır.

Sarah Weight Watchers (bu markada bir zayıflama programı), porselen üreticisi Wedgwood ve daha başka birçok şirket için reklam kampanyalarına katıldı.

Yazar olarak ise birçok şeyin yanı sıra otobiografisini, diyet rehberleri ve birçok çocuk kitabı yazdı. 2008'de ise Türkiye'deki yetimhanelerin içler acısı durumunu kamu oyuna duyurunca manşetlere çıktı. Türkiye ise bu gizli çekilmiş dökümanların yayınlanmasını ülkeye karşı yapılmış ard niyetli bir kampanya olarak değerlendirdi.

Seçilmiş kitaplar

  1. Budgie:The Little Helicopter (Şablon:Dil-tr)
  2. Budgie:At Bendick's Point
  3. Budgie Goes to Sea
  4. Budgie and the Blizzard
  5. Benim Hikâyem(Otobografi)

Ödüller

  1. 2005: Women's World Award (Şablon:Dil-tr) - World Social Award (Şablon:Dil-tr)

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar