Sarah Churchill (Marlborough düşesi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Her Grace
Marlborough Düşesi
Keeper of the Privy Purse
Görev süresi
1702-1711
Yerine geldiği Caspar Henning
Yerine gelen Abigail Masham
Kişisel bilgiler
Doğum 5 Haziran 1660(1660-06-05)
St Albans, Hertfordshire, İngiltere Krallığı
Ölüm 18 Ekim 1744 (84 yaşında)
St James's, Londra, Büyük Britanya Krallığı
Evlilik(ler) John Churchill, 1. Marlborough Dükü
(m. 1677/78; d. 1722)
Çocuk(lar) 7,
İmzası

Sarah Churchill, Marlborough Düşesi, Mindelheim Prensesi, Nellenburg Kontesi (; [1] 5 Haziran 1660 (Old Style) - 18 Ekim 1744), Büyük Britanya Kraliçesi Anne ile olan yakın ilişkisi sayesinde zamanının en etkili kadınlarından biri haline gelen bir İngiliz saray mensubuydu. Sarah'nın Prenses Anne ile olan ilişkisi ve onun üzerindeki etkisi yaygın olarak biliniyordu ve önde gelen halk figürleri, Anne'den iyilik umduklarında sık sık Sarah’nın yanına geliyorlardı. Anne kraliçe olduğunda, Sarah'nın yönetim konusundaki bilgisi ve kraliçeyle olan yakınlığı onu güçlü bir arkadaş ve tehlikeli bir düşman haline getirmişti.

Sarah, 40 yılı aşkın bir süre kocası olan büyük general John Churchill, 1. Marlborough Dükü ile evli kaldı. [1] Anne'nin babası Kral II. James'in Şanlı Devrim sırasında tahttan indirilmesinden sonra Sarah, III. William ve II. Mary’nin saltanatları sırasında Anne’in çıkarlarını destekleyerek onun temsilcisi gibi hareket etti. 1702'de William'ın ölümünden sonra Anne tahta geçtiğinde, Marlborough Dükü de Godolphin'in 1. Kontu Sidney Godolphin ile birlikte kısmen -biraz da karısı sayesinde- hükûmetin başına geçti.

Dük İspanyol Veraset Savaşı'nda savaşırken, Sarah onu saray entrikalarından haberdar etti. Onun isteklerini ve siyasi tavsiyelerini kraliçeye iletti.[2] Sarah, Whigler adına yorulmadan kampanya yürütürken, kendini Blenheim Sarayı gibi projeler inşa etmeye adadı. Güçlü ve iradeli bir kadın olarak siyasi konularda, saray veya kilise konularında anlaşamadıklarında Kraliçe ile olan ilişkisini sonuna kadar zorladı. 1711'de Anne ile son ayrılığından sonra, Sarah ve kocası saraydan kovuldu, ancak Anne'nin ölümünün ardından Hanover kralları altında intikamını aldı. Daha sonra pek çok önemli kişi ile anlaşmazlıklar yaşadı. Bu kişiler arasında kızı Marlborough 2. Düşesi Henrietta Godolphin; Blenheim Sarayı'nın mimarı John Vanbrugh ; Başbakan Robert Walpole ; Kral II. George ; ve eşi Kraliçe Caroline’de vardı.. Marlborough trust’dan miras kalan para, onu Avrupa'nın en zengin kadınlarından biri haline getirdi. [1][3] 1744'te 84 yaşında öldü.[4]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Falkner 2008.
  2. ^ Murray, pp. 12, 13 vol 1
  3. ^ Field, p. 315.
  4. ^ Field, p. 453.