Sarıpınar, Alaşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sarıpınar
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Alaşehir
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 781
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45600
İnternet sitesi: [2]

Sarıpınar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. Manisa'nın mülki sınırlar itibarıyla büyükşehir olması ile köy olan yerleşim yeri mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı mahallede önceden bulunan ünlü bir pınardan gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede dini ve kültürel anlamda önemli günlerde kadınlar lokma yapıp komşularına dağıtırlar. Çoğunlukla aileler kendi ekmeğini (köy ekmeği) yapmaktadır. Ramazan başlangıcında Ramazan ayında yetecek şekilde yufka pişirilir, üst üste dizilip kurutulur ve bunlara gevrek denir.

Köy dügünleri genellikle iki gün sürer; cumartesi akşamı kına gecesi ve pazar günü düğün yapılır. Akabinde 'gelin alma'ya gidilir. Gelin kız evinden oğlan evine getirilir, düğün burada sona erer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa il merkezine 150 km, Alaşehir ilçesine 40 km uzaklıktadır. Manisa il sınırdadır. Alaşehir'den köye ulaşım için Alaşehir-Kiraz yolu kullanılır. Avşar Barajı nın baraj gölü kıyısından seyreden yoldan devam edilir. Uluderbent Kasabası'nın Alaçatı Mevkiinde karayolundan bu köye asfalt yol ayrılır. Bu yol izlenir ve köye ulaşılır. Sarıpınar mahallesi Manisa il sınırında bulunmasından dolayı Aydın - Nazilli'ye bağlı Aşağı Yakacık (Avra) mahallesine ve İzmir - Kiraz'a bağlı Umurlu mahallesine komşudur. Alaşehir ile Nazilli arsında Uluderbent ve Avra'lı minibüsçü kooperatifleri tarafından yapılan yolcu taşımacılığı güzergahları arasında Sarıpınar mahallesi de bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 781
1997 697

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sarıpınar mahallesinin ana geçim kaynağını kiraz meyvesi teşkil ediyor diyebiliriz. Mahallede kiraz bahçesi fazla sayıdadır. Son yıllarda kiraz üretiminin artmasıyla köy kiraz ihracatı konusunda önemli bir konuma gelmiştir. Öyle ki Alaşehir'de işletmesi bulunan yurtdışına ihracat yapan şirketler kiraz hasat mevsiminde merkez olarak Sarıpınar mahallesini kullanmaktadırlar. Burada yetiştirilen 1. Kalite napolyon kirazı çoğu şirketi köye çekmektedir. Son yıllarda mahallede bağcılık faaliyetleri de gözlemlenmektedir. Köy halkının çoğunluğu üzüm hasat mevsiminde Alaşehir ovasındaki üzüm bağlarında ve Alaşehir'deki meyve-sebze işleme tesislerinde işçi olarak çalışmaktadır. Hayvancılıkla da uğraşılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi faaldir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.