Sarıpınar, Alaşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sarıpınar
—  Köy  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Alaşehir
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 781
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Sarıpınar, Manisa ilinin Alaşehir ilçesine bağlı bir mahalledir. Manisa'nın mülki sınırlar itibarıyla büyükşehir olması ile köy olan yerleşim yeri mahalle olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı köyde önceden bulunan bir pınardan gelmektedir. Bu pınar kuraklık yıllarında da kurumayarak civar köylerinde su ihtiyacını karşılamıştır. Sonradan bu pınarın çevresine yerleşen halk köye bu pınarın suyunun sarı olmasından dolayı Sarıpınar adını vermişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde mübarek gün ve gecelerde kadınlar lokma yapıp komşularına dağıtırlar. Her aile kendi ekmeğini (köy ekmeği) yapmaktadır. Ramazan başlangıcında Ramazan ayında yetecek şekilde yufka pişirilir, üst üste dizilip kurutulur ve bunlara gevrek denir. Köy dügünleri genellikle iki gün sürer; cumartesi akşamı kına gecesi ve pazar günü düğün yapılır. Akabinde 'gelin alma'ya gidilir. Gelin kız evinden oğlan evine getirilir, düğün burada sona erer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 150 km, Alaşehir ilçesine 40 km uzaklıktadır. Manisa il sınırdadır. Alaşehir'den köye ulaşım için Alaşehir-Kiraz yolu kullanılır. Avşar Barajı nın baraj gölü kıyısından seyreden yoldan devam edilir. Uluderbent Kasabası'nın Alaçatı Mevkiinde karayolundan bu köye asfalt yol ayrılır. Bu yol izlenir ve köye ulaşılır. Sarıpınar köyü Manisa il sınırında bulunmasından dolayı Aydın'a bağlı Aşağı Yakacık (Avra) köyüne ve İzmir-Kiraz'a bağlı Umurlu köyüne komşudur. Alaşehir ile Nazilli arsında Uluderbent ve Avra'lı minibüsçü kooperatifleri tarafından yapılan yolcu taşımacılığı güzergahları arasında Sarıpınar köyü de bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 781
1997 697

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sarıpınar köyünün ana geçim kaynağını kiraz meyvesi teşkil ediyor diyebiliriz. Köyde kiraz bahçesi fazla sayıdadır. Son yıllarda kiraz üretiminin artmasıyla köy kiraz ihracatı konusunda önemli bir konuma gelmiştir. Öyle ki Alaşehir'de işletmesi bulunan yurtdışına ihracat yapan şirketler kiraz hasat mevsiminde merkez olarak Sarıpınar köyünü kullanmaktadırlar. Burada yetiştirilen 1. Kalite napolyon kirazı çoğu şirketi köye çekmektedir. Köyde çok az da olsa vişne üretimi yapılmaktadır. Köy halkının çoğunluğu üzüm hasat mevsiminde Alaşehir ovasındaki üzüm bağlarında ve Alaşehir'deki meyve-sebze işleme tesislerinde işçi olarak çalışmaktadır. Nitelik ve nicelik olarak az da olsa hayvancılıkla da uğraşılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi faaldir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.