Sarıl Bana

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Sarıl Bana"
Ajda 93 albümünden Ajda Pekkan şarkısı
Yayımlanma Mayıs 1993
Tarz Arabesk Pop
Yazar Ülkü Aker
Besteci Kevork Norayr Demirciyan

Sarıl Bana, Ajda Pekkan'ın Mayıs 1993'te yayınladığı Ajda 93 albümünde yer alan şarkıdır. Şarkının sözleri Ülkü Aker tarafından yazılmış, müziği Norayr Demirciyan tarafından bestelenmiştir. Arabesk-Pop Müzik tarzının en önemli örneklerinden biri sayılmaktadır.

Sarıl Bana oryantal-alaturka tarzıyla, albümdeki pop şarkılarından daha fazla ilgi görmüştür. Erdem Siyavuşgil'den şan dersi alan Pekkan, "Dertlerim sarmış beni simsiyah bir tül gibi/Gel bir bak şu halime sanki solmuş gül gibi" gibi sözlerle söyleyiş tarzında da iyidir, şarkıyı Ebru Gündeş'in sesine benzer bir tarzda okumuştur.[1] Ajda Pekkan'ın 90'lardaki en popüler şarkılarından biri haline gelen şarkıyı, Pekkan sonraki stüdyo albümünü yayınlayana kadar katıldığı her televizyon programında seslendirmiştir.

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Popüler eğlence ve müzik programlarından TRT'nin Bir Başka Gece programı için Samim Değer yönetmenliğinde çekilen klipte, Ajda Pekkan, bir dansöz havasında, arkasındaki dansözlerle de birlikte farklı kıyafetler ve tüllerle dans etmiş, büyük beğeni toplamıştır.[1]

Cover[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ilk olarak Kibariye tarafından, 1994 yılında yayınladığı albümü İşte Ses İşte Yorum'da benzeri bir düzenlemeyle yeniden yorumlanmıştır.

Sarıl Bana, daha sonra Müslüm Gürses'ün 2009 yılında yayınladığı cover albümü Sandık için farklı bir düzenlemeyle ve Öykü Gürman'ın düetiyle yeniden yorumlanmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b ANKA KUŞUNU KISKANDIRAN TEK SÜPERSTAR: AJDA PEKKAN - BÖLÜM 2 Biyografik yazı
  2. ^ "Müslüm Baba'nın Öykü'yle düeti". Hürriyet. Erişim tarihi: Şubat 2010.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)