Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.51, 2 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎Kaynak değerleri: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı
Makinali Tüfek.jpg
Lua hatası 460 satırında Modül:Konum_haritası: "Turkey location map.svg" konum haritası tanımı için geçerli ad değil.
Tür Millî Park
Konum Erzurum, Kars
Koordinatlar coord
Yüzölçümü 22.519 hektar
Açılış 2004
Durum Faaliyette
Resmî site Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı

Koordinatlar: 40°18′07.27″K 42°36′52.04″D / 40.3020194°K 42.6144556°D / 40.3020194; 42.6144556

Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı, Erzurum ve Kars illeri sınırları içinde, 22.519 hektarlık alanda 2004 yılında kurulmuş millî park. Binlerce Osmanlı askerinin öldüğü başarısız Sarıkamış Harekâtı, yaban hayatı zenginliği ve Sarıçam yayılışı Millî parkın temel özelliklerini oluşturur.

Kaynak değerleri

Park; Sarıkamış, Şenkaya ve Selim ilçeleri sınırlarında bulunur. Park alanının birinci kaynak değeri Alpin çayırlar kuşağında yayılış gösteren saf sarıçam ormanlarıdır. Türkiye'de 2000–2200 m yükseklikten sonra ağacın bulunmadığı çayır kuşağı yer alır. Milli parkın ikinci kaynak değeri Sarıkamış harekatına ev sahipliği yapmasıdır. Savaş ve trajedinin merkezi olan alanda; Allahuekber Tepe şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği bulunmaktadır.

Doğal yaşam

Türkiye'de Sarıçam ormanlarının en yüksek rakımda saf meşçere oluşturduğu alandır. Çam türleri arasında az miktarda adi ardıç ve titrek kavak yer alır.

Park alanında memelilerden; kurt, ayı, tavşan, domuz, tilki, porsuk, vaşak ve sincap, kuş türlerinden; doğan, keklik, yabani güvercin, saksağan, alakarga ve sığırcık, balıklardan; sazan ve alabalık, sürüngenlerden; yılan, kaplumbağa ve kertenkele yaşamaktadır.

Kullanım ve konaklama

Millî park alanı kış ve dağ sporları yapmaya uygundur. Kamp yapma ve günübirlik piknik aktivitesi için uygun alanlar bulunur. Konaklama için motel ve otel bulunmaktadır. Kış sporları için telesiyej ve pist bulunmaktadır.

Galeri

3. Ordu kış kıyafetiyle
Ruslar Sarıkamış yollarında donmuş askerleri toplarken.
Sarıçam ağaçları