Saptırma (satranç)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Beyaz Fil f7 karesindeki piyonu almıştır. Siyah Şah Fili almak zorundadır. Fakat Şah Fili aldıktan sonra Siyah Vezir savunmasız kalacak ve sonraki hamlede Beyaz Veziri ile rakip Veziri alacaktır.
Beyaz Fil f7 karesindeki piyonu almıştır. Siyah Şah Fili almak zorundadır. Fakat  Şah Fili aldıktan sonra  Siyah Vezir savunmasız kalacak ve sonraki hamlede Beyaz Veziri ile rakip Veziri alacaktır.

Saptırma, rakibi, bir taşını oynatması için zorlayarak bir başka taşın savunmasız kalmasını sağlamaya yönelik satranç taktiği.[1] Genellikle bir atak veya kombinezon sırasında, savunmada önemli bir görevi olan taşı uzaklaştırmak için kullanılmaktadır. Saptırma, rakip taşı daha dezavantajlı bir kareye konumlandırılmaya zorlamak amacıyla , gambit olarak da kullanılabilmektedir.[2] Ayrıca saptırma diğer satranç taktiklerinin uygulanabileceği kombinezonların bir parçası da olabilir.

Eğer saptırma birden fazla taşı savunan , aşırı yüklenilmiş bir taşa uygulanırsa rakip savunma hemen çökmekte ve saptırmayı uygulayan taraf oyunu kazanmaktadır.[3]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hooper, David; Whyld, Kenneth (1982). The Oxford Companion to Chess (second ed.), (eng). Oxford University Press.  Bilinmeyen parametre |serinumarası= görmezden gelindi (yardım)
  2. ^ Golombek, Harry (1977). Golombek's Encyclopedia of Chess,. Crown Publishing. ISBN 0-517-53146-1.  Bilinmeyen parametre |serinumarası= görmezden gelindi (yardım)
  3. ^ "The Hook & Ladder Trick". Wayback Machine Chess Life Dana Mackenzie. 23 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2007.