Santiago de Liniers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ilustrísimo Señor
Buenos Aires Kontu
KOM OM
Santiago de Liniers'in portresi
10. Río de la Plata Genel Valisi
Görev süresi
10 Şubat 1807 - 30 Haziran 1809
Yerine geldiği Rafael de Sobremonte
Yerine gelen Baltasar Hidalgo de Cisneros
Kişisel bilgiler
Doğum 25 Temmuz 1753
Niort, Fransa
Ölüm 26 Ağustos 1810 (57 yaşında)
Córdoba, Arjantin
Partisi Royalist
Evlilik(ler) Martina de Sarratea (1772–1805), Manuel de Sarratea'nın ablası
İmzası

Santiago Antonio María de Liniers y Bremond, Buenos Aires 1. Kontu, KOM, OM (25 Temmuz 1753 - 26 Ağustos 1810), İspanyol askerlik hizmetinde bir Fransız subaydı ve İspanyol kolonilerinin valisiydi..Jacques de Liniers Fransa'da doğmuş olmasına rağmen, isminin İspanyol biçimi Santiago de Liniers tarafından daha çok tanınır.

Río de la Plata'nın ilk İngiliz işgalinden sonra Buenos Aires'in yeniden fethinin kahramanı olarak kabul edildi. Başarısının bir sonucu olarak, Rafael de Sobremonte'nin yerine genel vali olarak atandı. Kralın doğrudan müdahalesi olmadan bir genel valinin yer değiştirmesi emsali görülmemişti. Ancak , İspanya Kralı IV. Charles tarafından göreve getirildi.

Yerleşimi ikinci bir İngiliz işgal girişimine ve onun yerine geçmeye çalışan bir isyana karşı savundu. 1809'da yerine Sevilla Cunta tarafından vali olarak atanan Baltasar Hidalgo de Cisneros getirildi ve kamu faaliyetlerinden emekli oldu. Ancak Mayıs Devrimi gerçekleştiğinde, Liniers emekliliğinden çıkmaya karar verdi ve Córdoba'da bir monarşist ayaklanma örgütledi. Liniers kaçmaya zorlandı, ancak sonunda yakalandı ve yargılanmadan idam edildi.

Río de la Plata Genel Valisi olarak kullanılan Santiago de Liniers arması.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Demaría & Molina de Castro 2001, p. 322-325.