Sans-culottes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
06.37, 15 Temmuz 2016 tarihinde E4024 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17345165 numaralı sürüm (Kaynakta doğrusu var. Ne zamandan beri "kendime bir 'kot külot' aldım" diyoruz? Culot culo'dan gelir ve popoyu örten giysi anlamındadır.)

Sans Culottes (Fransızca "donsuzlar"[1][2]) veya Baldırı Çıplaklar, Fransız Devrimi'nin simgeleşmiş, devrime önayak olmuş kahraman karakterleridir. Namuslu vatanseverler portresi altında, halkın mütevazi emekçi kesimi arasından çıkmışlardır. Kendileri, duruşları ve talepleriyle devrimin diğer etmenlerinden ayrı tutulmak istemelerine rağmen tarihçiler sans-culottes için türdeşlik arz eden bir sosyal kimlik tanımı yapmakta zorlanmışlardır. Orta düzey esnaf tabakasından oluşmasına rağmen sans-culottes, kesin bir ekonomik sınıfı ifade etmemektedir.

Bu kesimi istikrarlı bir siyasi fikirler bütünlüğüne dayandırmak gerekirse; tüm talepleri geçim sorunlarına yani gıda kıtlığı ve tüketim malzemelerinin pahalılığına dayalıydı. Albert Soboul'un deyişiyle: "... açlık, küçük ve orta derecedeki esnafı, işçiyi bir araya getiren ve büyük tüccarlara, iş adamlarına, tekelcilere, soylu ya da derebeylerine karşı birleştiren çimento olmuştur."

Paris'i kafalarına göre kısımlara ayırmış daha sonra da birkaç yıl sürecek olan terörü başlatmışlardır. Önderleri Maximilien de Robespierre'nin idamından sonra terör olayları dinmiştir. Fransız meclisinde " la montagne " (dağ partisi) çatısı altında toplanmışlardır.

Sans-culottes terimi kökeninde ayaktakımı kavramıyla eş anlamlıydı. Yani yoksulluğu, yabaniliği (kaba sabalığı) ve cehaleti tasvir etmekteydi. Devrimle birlikte bu terim, kökten ve olumlu yönde bir anlam değişikliğine uğradı.

Kaynakça