Sankt-Peterburg Filarmoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası
Симфонический оркестр Санкт-Петербургской филармонии
1954 yılında Büyük Filarmoni Salonu'ndaki Leningrad Filarmoni Orkestrası performansı
Kuruluş tarihi1882 (1882)
Orkestra şefiYuri Temirkanov
KonumSankt-Peterburg, Rusya
Resmî siteResmî site

Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası veya Saint Petersburg Filarmoni Senfoni Orkestrası RusçaСимфонический оркестр Санкт-Петербургской филармонии), 1882 yılında kurulan Rusya'nın en eski senfoni orkestrasıdır.[1][2] Saint Petersburg Akademik Senfoni Orkestrası ile birlikte 1931 yılında kurulan Saint Petersburg Filarmoni topluluğundaki iki senfoni orkestrasından biridir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint Petersburg Filarmoni Orkestrası başlangıçta İmparatorluk Müzik Korosu olarak biliniyordu ve III. Aleksandr için kurulmuştu. 1900'lü yıllara kadar Orkestra, Filarmoni'de ve Rusya'nın başka yerlerinde halk gösterileri vermeye başladı.

Rus Devrimi'nden sonra Orkestra üyeler tarafından devralındı ve adı Petrograd Devlet Filarmoni Orkestrası olarak değiştirildi. 1920'lerde yeni Sovyet devletinden destek almaya başladı ve uluslararası alanda tanınmaya başladı. Bu süre zarfında Bruno Walter, Ernest Ansermet ve Hans Knappertsbusch gibi konuk orkestra şeflerini barındırdı. Petrograd şehri, Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in ölümünden üç gün sonra Leningrad olarak yeniden adlandırıldı. Bu süre zarfında orkestra, Leningrad Filarmoni Orkestrası olarak yeniden adlandırıldı.

Orkestra Yevgeni Mravinski'nin uzun şefiği sırasında pirestij kazandı. Batı'ya turlar düzenledi. İlk tur 1946 Baharında Finlandiya'ya yapıldı. Mravinsky'nin yönetimi altında Orkestra, Dmitri Şostakoviç'in yedi senfonisini çaldı.

Orkestra şefleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yuri Temirkanov, 1988'den beri orkestranın şefidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bach-Cantatas.com". 12 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2020. 
  2. ^ Leningrad Philharmonic Orchestra 4 Ağustos 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., diskografi Naxos Records