Sanatçının Stüdyosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sanatçının Stüdyosu
Sanatçı Gustave Courbet
Yıl 1855
Tür Yağlıboya
Boyutlar 361 cm × 598 cm (142 in × 235 in)
Konum Musée d'Orsay, Paris

Sanatçının Stüdyosu[1] ya da Ressamın Stüdyosunda Gerçek bir Alegori[2] (Fransızca: L'Atelier du peintre), Fransız ressam Gustave Courbet'nin 1855 yılında yaptığı tablosu. Şu anda, Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.

Courbet, 1854'ün sonlarında başladığı eseri altı haftada tamamladı. "Dünya çizilmek üzere benim stüdyoma geliyor." diyen ressam, tabloda sanatsal hayatındaki esin kaynaklarının alegorik temsillerini yaptı. Tablonun sol tarafında toplumun her kesiminden insan figürleri vardır. Ortada Courbet bir manzara resmi üzerine çalışmaktadır. Yanında duran çıplak modl ise akademik sanat geleneğinin bir sembolüdür. Sağ tarafta ise aralarında George Sand, Charles Baudelaire, Champfleury, Pierre-Joseph Proudhon ve koleksiyoncu Alfred Bruyas'nın da yer aldığı ressamın arkadaşları ve ortakları bulunmaktadır.

1855'teki Paris Dünya Fuarı'nın jürisi sanatçının on bir çalışmasını fuara kabul etmesine rağmen bu tabloyu reddetti. Courbet, reklam yapmak için Jacques-Louis-Alfred Bruyas'nın da yardımlarıyla resmi serginin yakınlarında kendi sergisini açtı. Bu sergi Reddedilenler Sergisi'nin (Salon des Refusés) de habercisi oldu. Tabloya çok az övgü geldi ve Eugène Delacroix çalışmayı destekleyen birkaç ressamdan biri oldu.

Gerçekçilik akımının resim sanatındaki öncülerinden olan Courbet, ressamların gerçek dünyada gördüklerini yansıtmadığı başarısızlıklarını betimleyen bir eleştiri gibidir. Stüdyo dağınık ve kirli olmasına rağmen tablodaki ressam güzel bir manzara resmi yapmaktadır. Bu tablo, Courbet'nin hem gerçekçilikte hem de reddettiği klasik tarzda başarılı olduğunun bir kanıtıdır.[1] Diego Velázquez'in Nedimeler (Las Meninas) isimli tablosundan esinlenilen tablo Edouard Manet'nin iki erken dönem çalışmasını da etkiledi: Yaşlı Müzisyen ve Tuileries'de Müzik.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Little, Stephen. ...izmler: Sanatı Anlamak. Yapı Yayın, Sayfa 80.
  2. ^ Farthing, Stephen. Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim. Carette Kitapları. Ağustos 2007. ISBN 978-975-92722-9-6. Sayfa 422

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]