Sanatçının Ölümü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bulgu (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.01, 10 Ocak 2017 tarihli sürüm (→‎top: kat, değiştirildi: Bilgi kutusu bulunmayan sayfalar → Bilgi kutusu bulunmayan tiyatro oyunları AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yılmaz Onay ın bu oyunu 1986 yılında yazıldı. Yazıldığı yıl TOBAV oyun yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı. Aynı yıl Ankara 'da TOBAV tarafından, Yücel Erten rejisi ile, Kıbrıs Lefkoşe 'de Belediye Tiyatrosu'nda ve Paris 'te Yılmaz Onay rejisi ile Halk Oyuncuları tarafından sahnelendi. Düşün Sahnesi 'nde de Yılmaz Onay sahneye koydu. Almanca'ya da çevrilen oyun 1992 yılında Mitos-Boyut Yayınları tarafından yayınlandı.(Tiyatro/oyun dizisi - 3 Yılmaz Onay Toplu Oyunları - 1)

TRT yönetmeni Tülay Eratalay tarafından 2005 yılında filme çekildi.

"Ustaca yazılmış,etkileyici bir oyun; Strindberg ile Dario Fo arası... Psikolojik bir intim oyun, ya da vurucu bir sonla biten bir çeşit fars olabilecek felsefi bir oyun; akıllıca dengelenmiş..." Jörg Mihan (Berliner Ensemble dramaturgu)

"Sanatçının Ölümü yine yalana, ikiyüzlülüğe yöneltilmiş bir yergidir... Sahtecilik yapmayan ise, böyle ortamlarda, ancak öldüğünde kabul görecektir." Ataol Behramoğlu

"ADAM (Öfkeyle fırlar) Ne olacaktı ya? Kimileri gibi bir yandan her çeşit bolluğun sırıtkan keyfini oburca yaşayıp, öbür yandan sözde karamsarlık mı taslayacaktık? O yeteneksizlerin sahte hüznünü mü satacaktık insanlara." (Oyundan)