San Andreas Multiplayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

San Andreas Multiplayer, yüzlerce oyuncunun herhangi bir sunucudan, bağlanıp birlikte zaman geçirdikleri çok oyunculu bir Grand Theft Auto: San Andreas eklentisidir. Burada, farklı modlar halinde birçok oyun sunucusu bulunmaktadır. San Andreas Multiplayer, şu anda, 0.3.7 sürümünde işlev görmektedir.[kaynak belirtilmeli] San Andreas Multiplayer, 2005'in Aralık aylarında internette yayınlanmıştır.

PAWN[değiştir | kaynağı değiştir]

PAWN, GTA San Andreas Multiplayer programlama dilidir. Aynı zamanda Half-Life, Counter-Strike online modlarının, C++ benzerliğiyle bilinmektedir. PAWN ile ilgili dosyalar sunucu dosyasında bulunmaktadır. Yapımcısı ITB CompuPhase firmasıdır.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Versiyonlar

SA:MP v0.1a şeklinde versiyon grubu vardır. En son çıkan versiyonu ise 0.3.7'dir.

Versiyonları
SA:MP 0.1 Beta
SA:MP 0.2X
SA:MP 0.3a R1-R8
SA:MP 0.3b R1-R2
SA:MP 0.3c R3
SA:MP 0.3d R2
SA-MP 0.3e R1-R2
SA-MP 0.3x R1-R2
SA-MP 0.3z R1-R2
SA-MP 0.3.7-R2 ve SA-MP 0.3.7

Mod ve Scriptler
[değiştir | kaynağı değiştir]

Mod (game mode) ve script (filter script) olarak ayrılabilir. Mod ve Scriptin kodlaması arasında sistemsel olarak fazla farkı yoktur fakat önemli detayları vardır. Oyuna girildiğinde önce mod ve ardından server.cfg'deki yan modlar sırayla açılır. Bir mod "gamemodes" klasörüne yüklendikten sonra server.cfg dosyasından gamemode0 modunadı(uzantıolmadan) şeklinde yazılır. Scriptler ise filterscripts base gl_actions satırından aralarında boşluk bırakılarak belirtilmiştir. Eğer gamemode0 yerine gamemode1 yazılırsa scriptler çalışmaz.

Scriptler

Script dosyaları modunuza eklemek yerine modun dışına eklediğiniz kod dosyalarıdır. Gerektiği durumlarda modu kapatmadan aktif-inaktif edilebilirler. Modun üzerindeki ağırlığı azaltmayı amaçlayan sistemlerdir. Eğer bir modun içerisine bütün script dosyaları eklenirse yüklenmeleri ve düzenlenmeleri zaman alacaktır.

SA-MP 0.3d R2 Genel Sınırlar

Özellik Sınır
Oyuncu 1000
Araç Sayısı 2000
Araba Model Sınırı Sınırsız
Nesne 254
Harita İşaretleri 100
Yarış Kontrol Noktası 1
Kontrol Noktası 1
Küçük Göstergeler (ev, işyeri, bilgi işareti...) 2048
3 Boyutlu Yazı 1024
Yazışma Ekranı Satır Karakter Sınırı 144
Haritada Çete Bölgeleri 1024
Menü 128
Oyun Ana Yazılımı 16
Oyun Yan Yazılımı 16
Metin I/O 128 hücre (512 byte)
Rumuz Karakter Sınırı 20
Genel Sol Üst Yazı Yeri Satır Karakter Sınırı (Yazılımdan Girişlerde) 1024
Ekranda Gösterilen Tek İstemciler 92
Created Serverwise 2048
Maximum İsim Uzunluğu 24

Hakkında daha fazla bilgiyi SA:MP Resmi Bilgilendirme Sitesi'nden elde edebilirsiniz.

SA-MP'de RolePlay[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol yapma oyunu, RYO, (İngilizce Role Playing Game RPG) oyuncuların oynadıkları karakterlerin kişiliklerine bürünerek birleşik bir hikâye oluşturdukları oyundur. Diğer oyunlarda (Metin2 gibi) genellikle rol kavramı anlaşılamamıştır. Çoğu internet oyunu RYO olarak geçmesine rağmen rolle uzaktan yakından bir alakası yoktur. SA-MP'de bu terim Role Play (Rol Yapma) olarak geçer. Çünkü RP sunucuları ayrı bir "Rol Yapma Oyunu" değildir. Grand Theft Auto: San Andreas oyunu üzerine yapılmış multiplayer eklentisidir.

Çoğu sunucuda oyuna başladığınızda bir miktar paranız olur ve işsizsinizdir. Kendinize bir meslek bulup para kazanmanız gerekecektir. Oyunda rol içi (Rİ-IC), rol dışı (RD-OOC) role aykırı (RA-NONRP) gibi kavramlarla çok sık karşılaşacaksınız. Bunların anlamları şöyle sıralanabilir;

Rol içi: Sizin değil, karakterinizin yaşamı hakkındaki şeylerdir. Oynadığınız oyun değil, karakterinizin yaşadığı yaşamdır. Kısaltılmışı Rİ'dir. İngilizce kısaltılmışı ise IC (In Character)dir.

Rol dışı: Karakterinizin yaşamı dışındaki şeylerdir. Örneğin, "Hangi tuşla yolcu koltuğuna biniliyor?" rol dışı bir cümledir. Kısaltılmışı RD, İngilizce kısaltılmışı ise OOC (Out Of Character)dir.

Role Aykırı, Role Uymamak, Non-rp: Karakterinizi gerçek hayattaki bir insan gibi canlandırmamaktır. Örneğin, durduk yere etrafa silahla ateş açmak RU örneğidir. Kısaltılmışı RU ya da RA'dır. İngilizcesi ise Non-rp'dir.

RD-Rİ Karıştırmak, Mix: Oyunda rol içi konuşma yerlerine RD yazı yazmak, RD bildiğimiz bir şeyi karakterimiz de biliyor gibi oynamak RD-Rİ karıştırma örneklerindendir. İngilizce kısaltılmışı mix (karıştırmak)tır.

Metagaming: Gerçek hayatta herkesin ismini bilmezsiniz. Oyunda da karakterinizin başkalarının isimlerini bilmiyor olması gerekir. Eğer birisini tanımıyorsanız ya da ismini üstündeki yazıdan görüp de ismini biliyor gibi davranmanız metagame'dir.

Powergaming: Gerçek hayatta yapamayacağınız(imkansız olarak görülen) şeyleri oyunda yaparak dengeyi ve rolü bozmaktır. Örn: Oyundaki bütün araç türlerinden birer tane almak.

Rol Sunucularında Sıklıkla Kullanılan Komutlar

/b [yazı]: Rol dışı konuşma komutudur. Yazılarınız belli bir mesafeden okunabilir.
/s [yazı]: Bağırma komutudur. Söyledikleriniz daha uzaktan duyulabilir. Rİ'dir
/do [yazı]: Bir şeyin olduğunu başka oyunculara göstermek, bildirmek ya da hatırlatmak için kullanılır.
Rİ bir komuttur. Genellikle oyun grafiğinin yeterli olmadığı yerlerde kullanılır.
/me [yazı]: Kendinizin Rİ yaptığı bir şeyi belirtmek için kullanılır. Ekrana "[İsim] [yazı]." şeklinde yansır. Oyun grafiğinin yetersiz olduğu yerlerde kullanılır. Örneğin; "/me arabanın camından içeri bakar.", "/me farları yakar.", "/me gülümser.".
/help, /yardim: Sunucunun Rİ ve RD komutlarını, sunucunun kurallarını öğrenebileceğiniz komuttur. Sunucuların tamamında olan komutlardır.

0.3x ile gelen bazı önemli özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Model önizleme textdraw'ı sayesinde bu özelliği kullanabilip modelleri önceden önizleme yapabiliyoruz.
  • Objelerin distance seviyesini az veya çok yapıp objeleri daha uzaktan görebiliyoruz.
  • AFK göstergesi.
  • Yeni araç renkleri.

0.3z ile gelen yeni özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kaybolan uzun mesafe atış sorunu düzeltildi.
  • Nametag LoS artık server taraflı objelerde de çalışıyor.
  • Joypad'lerin autoaim özelliği kaldırıldı.
  • Artık lag shoot yapmanıza gerek yok, hasar vermek için direk skine vurmak yeterli.
  • Server ateşlenen mermi hakkında bilgilere erişebiliyor, merminin bir oyuncuya, araca ya da objeye isabet ettiğini anlayabiliyorsunuz.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]