Samim Akgönül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Samim Akgönül
Doğum 27 Mayıs 1968 (1968-05-27) (51 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim Yüksek öğrenim
Meslek Öğretim üyesi, yazar
Resmî site https://akgonul.wordpress.com/

Samim Akgönül (d. 27 Mayıs 1968, İstanbul), « Türkiye kökenli Fransız akademisyen, tarihçi, siyaset bilimci ve yazar. Strasbourg Üniversitesi Türk Etütleri bölüm başkanı [1] ve Euroculture Erasmus Mundus Strasbourg Direktörü [2].

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Girit mübadili Ayvalık ve İzmirli bir ailenin oğludur [3]. Galatasaray Lisesinden sonra İstanbul Teknik Üniversitesine girdiyse de 1990’da Fransa’ya göç ederek Strasbourg Üniversitesi’nde tarih ve siyaset bilimi eğitimi gördü. Bu iki disiplinde 2001’de doktorasını 2009’da da profesörlük tezini savundu. 2001-2004 arasında Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezinde araştırmalarını yürüttükten sonra akademik hayatına Strasbourg Üniversitesi öğretim üyesi olarak devam etti.

2007-2014 arasında Galatasaray, Bahçeşehir ve Yeditepe üniversitelerinde dersler veren Akgönül halen Strasbourg’da Türk Etütleri Bölümünde [4] ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde ve ABD’deki Syracuse Üniversitesinde siyaset bilimi dersleri vermekte, “azınlıklar” üzerine yoğunlaşan çalışmalarını Fransız Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde de sürdürmektedir [5].

Fransızca, İngilizce ve Türkçe olarak yayınladığı kitap ve makaleler Türkiye’de dinsel, dilsel ve etnik azınlıkları, Balkanlarda dinsel azınlıkları, Batı Avrupa’da göçmen kökenli yeni azınlıkları ile Türkiye tarihi ve siyasetini konu edinmiştir. Güncel konulardaki makaleleri Fransa ve Türkiye gazetelerinde yayınlanmaktadır. Türkiye ve azınlıklar konusunda Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve AGİT’e uzmanlık hizmetleri vermiştir.

Hollanda Leiden’deki Brill yayınevinin çıkardığı ve 2009’dan bugüne on bir cildi yayınlanan Yearbook of Muslims in Europe [6] ile 2011’de yayına başlayan ve 2019’da sekizinci cildi çıkan Journal of Muslims in Europe [7] serilerinin Jorgen Nielsen, Ahmet Alibasiç ve Thijl Sunier’le birlikte eşkurucusu ve eşeditörüdür.

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Samim Akgönül, Kuzey Kutbu politikaları uzmanı, Bordeaux Siyasal Bilimler Enstitüsü öğretim üyesi Eda Ayaydın Akgönül’le evlidir. Üç erkek çocuk babasıdır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

La Proie, Paris, L’Harmattan, 2018

Göçebe Yazılar, Istanbul, BGST, 2015.

The minority concept in the Turkish context : Practices and Perceptions in Turkey, Greece and France, Leiden, Brill, 2014.

Azınlık : Türk Bağlamında Azınlık Kavramına Çapraz Bakışlar, Istanbul, BGST, 2012.

Minorités en Turquie, Turcs en minorité: regards croisés sur l’altérité collective dans le contexte turc, Istanbul, Isis, 2010.

Religion de Turquie, religions des Turcs : nouveaux acteurs dans l’Europe élargie, Paris, L’Harmattan, 2006

Grecs de Turquie : processus d’extinction d’une minorité de l’âge de l’État nation à l’âge de la mondialisation, Louvain La Neuve, Académia Bruylant, 2004.

De la nomination en turc actuel : appartenances, perceptions, croyances, Istanbul, Isis, 2007.

Türkiye Rumları: Ulus Devlet Çağından Küreselleşme Çağına Bir Azınlığın Yok Oluş Süreci, Istanbul, İletişim Yayınları, 2007.

Le Patriarcat grec orthodoxe de Constantinople: de l’isolement à l’internationalisation, Paris, Maisonneuve & Larose, 2005.

Une minorité, deux États : la minorité turco-musulmane de Thrace occidentale, Istanbul, Isis, 1999.

Editörlüğünü Yaptığı Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

(Beril Dedeoğlu’yla birlikte), La Turquie et l’Europe, une évolution en interaction, Paris, L’Harmattan, 2013.

Tartışılan Laiklik, Türkiye’de ve Fransa’da İlkeler, Algılamalar, İstanbul, Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2011.

Laïcité en débat : principes et représentations du concept de la laïcité en France et en Turquie, Strasbourg : Presses Universitaires de Strasbourg, 2008.

Reciprocity: Greek and Turkish Minorities Law, Religion and Politics, İstanbul, Bilgi Üniversitesi Yayınları, 2008.

(Stéphane de Tapia’yla birlikte), 40 ans de présence turque en Alsace, Strasbourg : Néotheque, 2009.

(Stéphane de Tapia’yla birlikte), Kazakhs, Kalmouks et Tibétains en France: minorités discrètes, diasporas en devenir ?, Paris, L’Harmattan, 2007.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1 https://langues.unistra.fr/departements-et-instituts/departement-detudes-turques/

2 https://www.euroculturemaster.eu/

3 Samim Akgönül, “Türkiye’de 1970’ler : kurşun gibi ağır, tüy gibi hafif”, Elif Deniz Ünal (der.), Bir Türk çocukluğu, İstanbul, Everest, 2016, s. 219-224.

4 https://langues.unistra.fr/departements-et-instituts/departement-detudes-turques/

5 http://dres.misha.cnrs.fr/spip.php?rubrique209

6 https://brill.com/view/serial/YME

7 https://brill.com/view/journals/jome/jome-overview.xml

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Samim Akgönül’ün kişisel sayfası : https://akgonul.wordpress.com/

Radikal Gazetesinde 2006-2013 tarihleri arasında yazdığı yazılar için: http://www.radikal.com.tr/arama/

BBC Türkçe için 2010-2018 yılları arasında yaptığı programların metinleri için: https://www.bbc.com/turkce/search?q=samim+akg%C3%B6n%C3%BCl&start=11