İçeriğe atla

Saman Arabası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saman Arabası
en: The Hay Wain
Sanatçı John Constable
Yıl 1821
Tür Yağlıboya
Boyutlar 130,2 cm × 185,4 cm (51+14 in × 73 in)
Konum National Gallery, Londra

Saman Arabası (İngilizceThe Hay Wain), İngiliz ressam John Constable'ın 1821 tarihli bir tablosudur. Tablo, Suffolk ve Essex arasındaki Stour Nehri üzerindeki kırsal bir manzarayı tasvir etmektedir.[1] Londra'daki National Gallery'de asılıdır ve "Constable'ın en ünlü resmi" ve en büyük ve en popüler İngiliz tablolarından biri olarak kabul edilir.[2]

Tuval üzerine yağlı boyayla boyanmış olan eserin ana özelliği, ahşap bir vagon veya büyük bir çiftlik vagonu gibi görünen bir şeyi nehir boyunca çeken üç atı tasvir ediyor. Yine Constable'ın kendi adını taşıyan tablosuna da konu olan Willy Lott'un Kulübesi, en solda görülüyor. Sahne Suffolk'taki Flatford Değirmeni yakınında geçiyor, ancak Stour iki kontluğun sınırını oluşturduğundan sol kıyı Suffolk'ta ve sağ kıyıdaki manzara Essex'te yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alastair Sooke (14 Eylül 2014). "Constable was more than a reactionary fuddy-duddy". The Telegraph. 30 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2024. 
  2. ^ "Early Six-Foot Stour River Paintings". Constable's Great Landscapes: The Six-Foot Paintings. National Gallery of Art. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Nisan 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]