Salvelinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salvelinus
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Salmoniformes
Familya: Salmonidae
Alt familya: Salmoninae
Cins: Salvelinus
Richardson, 1836
Türler
Metne bakınız.

Salvelinus, alabalıkgiller familyasında 51 türü bulunan balık cinsidir. Bazı diğer dillerde Salvelinus cinsi balıklar ayrı bir isim ile alabalıklardan ayrılırken (İngilizce: Char, Almanca: Saibling), Türkçede böyle bir ayrım yapılmaz ve Salvelinus balık türleri de "alabalık" olarak adlandırılırlar.

Bütün Salmonidae cinsleri gibi Salvelinus'larında erodinamik bir vücutları ve sırt ile kuyruk yüzgeçlerinin arasında bulunan ufak yuvarlağımsı bir yağ yüzgeçleri vardır. Salvelinus cinsinin diğer Salmonidae cinslerine nazaran en önemli farklılıklarından birisi çok daha fazla sayıda türler ve alt türler geliştirmiş olmasıdır. Bu yüzden Salvelinus cinsine ait türlerin eksiksiz bir listesi henüz yapılamamıştır.

Yaşadığı yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Salvelinus türlerini bütün kuzey yarım küresinde bulmak mümkündür. Genelde berrak, soğuk tatlısuda yaşamayı tercih ederler. Sadece çok az türleri deniz ile tatlısu arasında göçebelik yapar. Dünyanın en kuzey kısımlarında bulunabilen tatlısu balıklarıdırlar.

Gölde yaşayan türleri izolasyonları yüzünden bazen birbirlerine yakın olan iki gölde bile birbirlerinden farklı alt türler oluşturabilirler.

Ticari değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Salvelinus türleri çok sevilen yemek balıklarıdırlar, ama su kalitesi konusunda çok hassas oldukları için suni yetiştirilmeleri çok zordur. Bu yüzden balıkçıda bu türleri bulmak mümkün değildir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Melezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • S. alpinus × S. fontinalis
  • S. namaycush × S. fontinalis
  • S. fontinalis × Salmo trutta