Salvelinus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Salvelinus
Saibling im Streichelzoo.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Salmoniformes
Familya: Salmonidae
Cins: Salvelinus
Richardson, 1836
Türler

Metne bakınız.

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Salvelinus ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Salvelinus ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Salvelinus, alabalıkgiller familyasında 51 türü bulunan balık cinsi. Bazı diğer dillerde Salvelinus cinsi balıklar ayrı bir isim ile alabalıklardan ayrılır (İngilizce: Char, Almanca: Saibling), Türkçede böyle bir ayrım yapılmaz ve Salvelinus balık türleride "alabalık" olarak adlandırılırlar.

Bütün Salmonidae cinsleri gibi Salvelinus'larında erodinamik bir vücutları ve sırt ile kuyruk yüzgeçlerinin arasında bulunan ufak yuvarlağımsı bir yağ yüzgeçleri vardır. Salvelinus cinsinin diğer Salmonidae cinslerine nazaran en önemli farklılıklarından birisi çok daha fazla sayıda türler ve alt türler geliştirmiş olmasıdır. Bu yüzden Salvelinus cinsine ait türlerin eksiksiz bir listesi henüz yapılamamıştır.

Yaşadığı yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Salvelinus türlerini bütün kuzey yarım küresinde bulmak mümkündür. Genelde berrak, soğuk tatlısuda yaşamayı tercih ederler. Sadece çok az türleri deniz ile tatlısu arasında göçebelik yapar. Dünyan'ın en kuzey kısımlarında bulunabilen tatlısu balıklarıdırlar.

Gölde yaşayan türleri izolasyonları yüzünden bazen birbirlerine yakın olan iki gölde bile birbirlerinden farklı alt türler oluşturabilirler.

Ticari değeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Salvelinus türleri çok sevilen yemek balıklarıdırlar, ama su kalitesi konusunda çok hasas oldukları için suni yetiştirilmeleri çok zordur. Bu yüzden balıkçıda bu türleri bulmak mümkün değildir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Melezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • S. alpinus × S. fontinalis
  • S. namaycush × S. fontinalis
  • S. fontinalis × Salmo trutta