Salta (eyalet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.43, 27 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Salta Eyaleti
Provincia de Salta
Eyalet
Salta Eyaleti Provincia de Salta bayrağı
Bayrak
Salta Eyaleti Provincia de Salta arması
Arma
Salta Eyaleti Provincia de Salta konumu
Ülke Arjantin Arjantin
Başkent Salta
Yüzölçümü
 • Toplam 155.488 km² (60.034 mil²)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 1.314.726
Resmî site
salta.gov.ar

Salta Eyaleti (İspanyolca: Provincia de Salta), Arjantin'in kuzeybatı kesiminde eyalet (provincia).

Yüzölçümü 155.488 km²'dir. Batıda Şili, kuzeyde Bolivya ve kuzeyde Paraguay ile çevrilidir. Eyaletin batı kesiminde, 3.500 m yükseklikteki geniş tuz düzlükleriyle (Atacama Platosu) bölünen yüksek And Dağları, quebrada'lardan (derin ve geniş koyaklar) geçerek, doğuda Alt-And Dağları ve Gran Chaco alçak ovasıyla sınırlanan vadilere iner. En önemlisi Bermejo olmak üzere bölgedeki pek çok küçük nehir Gran Chaco'ya doğru akar. Altiplano'da az sayıda Kolla Yerlisi yaşar. Kuzeyde ve orta kesimde astropikal dağ yağmur ormanlarıyla kaplı, genellikle geçit vermeyen Baritú ve El Rey ulusal parkları yer alır.

Salta 16. yüzyılda Peru ve Bolivya'dan Arjantin'e gelen göçmenlerin giriş yeriydi. Atacama Platosu'ndaki Los Andes ulusal topraklarının 1943'te parçalanmasıyla, eski San Antonio de los Cobres ve Pastos Grandes illeri Salta eyaletine katıldı.

Eyaletin ülkenin her yeriyle demir, kara ve hava yolu, ayrıca Bolivya ve Şili'nin Antofagasta limanıyla demiryolu bağlantısı vardır. Salta kenti eyalet merkezidir. Petrol yataklarının bulundupu Bolivya sınırı yakınındaki Bermejo Vadisinin yukarı kesiminde bir petrol rafinerisi etkinlik gösterir. Eyaletin batı kesiminde önemli boraks ve tuz yataklarının yanı sıra az miktarda altın, gümüş ve demir cevheri yatakları işletilir.

Temel tarımsal ürünler arasında, özellikle Salta kentinin güneyindeki Lerma Vadisinde yetiştirilen tütün, üzüm ve mısır sayılabilir. Lerma Vadisindeki Juramento Nehri üzerinde büyük bir hidroelektrik santralı vardır.