Salmoneus

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yunan Mitolojisi'nde Salmoneus, hepsi Selanik prensi olan yedi kardeşten biriydi.[1] Babası Aeolus, annesi Enarate ya da Iphis, kız kardeşi Peneus ya da Laodice, erkek kardeşleri Athamas, Sisyphus, Cretheus, Perieres, Deioneus, Canace, Alcyone, ve Perimede'dir. İlk karısı Alcidice'den olan çocuğu Tyro'dur, ikinci karısı Sidero'dur.

Salmoneus kendine hayran, kibirli bir kraldı. Yeni bir krallık kurarak adını Salmonea koydu. İnsanlarına başkent inşa etmelerini buyurdu. Ancak insanlar ona bir saraydan önce tanrılar için tapınak inşa etmeleri gerektiğini söylediler. Yeni kral tanrılara inanmıyordu. Ona göre anlatılanlar insanları hizaya getirmek için uydurulan saçmalıklardı. İnsanların henüz sarayını bitirmedikleri halde Zeus tapınağına gidip lezzetli yiyecekler sunduklarını gördü. Danışmanlarına gösterişli bir giysi hazırlattı. Kostümünü giydi, yeni hazırlattığı arabasına binip başkent sokaklarında dolaşmaya başladı. Ben Zeus’um diye naralar atıyordu bir yandan da. Elini havaya kaldırdığında, arabanın içine muşambanın altına gizlenen danışmanı davullara vuruyor ve gök gürültüsüne benzer sesler çıkarıyordu. Tebasından kendisine Zeus diye tapmalarını istiyordu. Bu kibir günahı nedeniyle, o sırada şehrin üzerinde fırtına bulutları belirdi ve gerçek bir gök gürültüsü binaları salladı. Devasa bir yıldırım gökyüzünü yardı ve Salmoneus ile danışmanını küle çeviriverdi. Zeus, Salmonea'yı haritadan sildi. Kuşaklar boyunca kimse o bölgeye yerleşmeye cesaret edemedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eidinow, Esther (2017). The Oxford handbook of ancient Greek religion. Oxford, Birleşik Krallık: Oxford University Press. ISBN 978-0198810179.