Salic yasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salic yasası
MS 694-711 yılları arasında hüküm süren Childebert III tarafından verilen kararın kaydı.
Yapılış yılı c. 500 CE
Yapan Kral I. Clovis
Konu Yasa
Amaç Medeni hukuk
Tam metin
The Salic Law at Wikisource

Salic yasası (/ˈsælɪk/ veya /ˈslɪk/ ; Latince: Lex salica), Salian yasası, olarak da adlandırılan, MS 500 civarında ilk Frank Kralı Clovis tarafından derlenen eski Frank medeni kanunudur. Yazılı metin Latincedir [1] ve Eski Flemenkçe'nin bilinen en eski örneklerinden bazılarını da içerir.[2] Erken Ortaçağ dönemi boyunca Frank hukukunun temeli olarak kalmış ve gelecekteki Avrupa hukuk sistemlerini etkilemiştir. Eski kanunun en iyi bilinen ilkesi; kadınların taht, tımar ve diğer mülklerin mirasından dışlanması ilkesidir. Salic yasaları, Frankların Kralı tarafından atanan ve yetkilendirilen bir komite tarafından tahkim edilmiştir. Altıncı ila sekizinci yüzyıllardan kalma düzinelerce el yazması ve dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar üç düzeltme günümüze kadar ulaşmıştır.[3]

Salic yasası, hem mirası düzenleyen tüzükler gibi medeni hukukun hem de cinayet cezası gibi ceza hukukunun yazılı olarak kayıt altına alınmasını sağladı. Başlangıçta Frankların hukuku olarak tasarlanmış olmasına rağmen,[4] Avrupa'nın çoğunda, özellikle Alman eyaletlerinde ve Orta Avrupa'daki Avusturya-Macaristan'da, Batı Avrupa'da Alçak Ülkeler, Güneydoğu Avrupa'da Balkan krallıkları ve Güney Avrupa'da İtalya ve İspanya'nın bazı bölgelerinde modern tarihe uzanan kanuni hukuk geleneği üzerinde biçimlendirici bir etkiye sahip olmuştur. Agnatik veraset kullanımı, Fransa ve İtalya gibi krallıklardaki kralların ardıllığını yönetmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kern, H., (Ed.) (1880). Lex Salica: The Ten Texts with the Glosses, and the Lex Emendata. Londra: John Murray, Albemarle-Street / Trübner & Co., Ludgate Hill. .  r eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ "Lees: Hoe het Nederlands is ontstaan". 24 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Drew 1991.
  4. ^ The Merovingian Kingdoms 450 - 751 (İngilizce). Routledge. 23 Haziran 2014. s. 114. ISBN 9781317871156.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]