İçeriğe atla

Astarte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Salambo (mitoloji) sayfasından yönlendirildi)
Sayda sikkesi üzerinde Julia Maesa, arka yüzde tanrıça Astarte

Astarte, batı samilerde yer alan bereket ve verimlilik tanrıçası. Astarte'nin köken ve fonksiyon olarak İştar'dan geldiği düşünülmektedir. Babil mitolojisinde Salambo olarak anılır.

Astarte genel olarak bereket, cinsellik ve savaşla bağdaştırılırdı. Sembolleri arasında aslan, at, sfenks, güvercin, ceylan, kaplumbağa ve içerisinde yıldız (Venüs) olan bir halka sayılabilir. Astarte'nin Ay'ın hareketlerini, bütün bitki ve hayvanların yaşamını ve büyümelerini denetlediğine inanılırdı. İnsanlar onun, yeni ekinlerin yetişmesine, insanların ve hayvanların doğumlarına yardım ettiğini düşünürlerdi.

Yunanlar tarafından Afrodit adıyla kabul edilen Astarte'ye tapılan merkezler arasında Kıbrıs, Sayda, Sur ve Biblos sayılabilir.

Mısır'da Astarte

[değiştir | kaynağı değiştir]

Astarte'nin ilk olarak Antik Mısır'da görülmesi diğer semitik tanrılarla beraber Mısır'ın onsekizinci hanedanı sırasında kuzey batı semitik bölgeden gelen insanlar arasında olmuştur. Genellikle Astarte savaşçı tanrıça olarak tanrıça Anat ile beraber anılırdı. Bu iki tanrı Horus ve Set'in Çekişmesinde Ra'nın Set (burada semitik ismi olan Hadad diye anılır) ile yaptığı evlilikten olan çocukları olarak geçmektedir.