Salah Cedid

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.39, 26 Aralık 2015 tarihinde Eleman (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16426635 numaralı sürüm ("Hafız Esad" sayfası esasen "esad" diyor, "esed" değil. Ona uygun hale getirdim.)

Salah Cedid, (1926-1993) (Arapça:صلاح جديد) Suriyeli general ve politikacı, Baas Partisi’nin önemli isimlerinden biriydi. 1966’dan 1970’e kadar, Suriye siyasetinde aktif rol oynamıştır. İktidara geldiğinde, Baas Partisinin kurucuları Mişel Eflak ve Selahaddin El Bitar’ı Suriye’den sürerek Doğu Bloğuyla ittifaka girmiştir. Cedid, iktidarı boyunca sosyalist bir politika yürütmüş ve aralarında toprak reformunun da bulunduğu birçok reform gerçekleştirmiştir. Fakat Altı Gün Savaşı sonrasında, Golan Tepeleri’nin İsrail ordusu tarafından ele geçirilmesiyle popülerliği hızlı bir şekilde düşmüştür.

1970 yılında Ürdün ordusunun Filistin Kurtuluş Örgütüne karşı gerçekleştirdiği Kara Eylül sırasında Cedid, FKÖ’ye yardım yollamış ve FKÖ üyelerinden bir kısmını Suriye’ye iltica etmelerini sağlamıştır. Fakat, bu durum Baas Partisi içinde Savunma Bakanı olan Hafız Esad'in yönetimindeki bir fraksiyon tarafından desteklenmemiştir. Bundan sonra, Esad iktidarı ele almış ve Cedid'i tutaklatmıştır. Cedid, 1983 yılında özgürlüğüne kavuşmasına karşın ölümü olan 1993 yılına kadar herhangi bir şekilde Suriye'de fiilen siyaset yapma hakkı olmamıştır.