Sakurasou No Pet Na Kanojo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kingx65 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.36, 4 Kasım 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sakurasou No Pet Na Kanojo
さくら荘のペットな彼女
(Sakura-sō no Pet na Kanojo)
TürDrama, Romantik komedi
Light novel
Yazar Hajime Kamoshida
Çizer Kēji Mizoguchi
Yayımcı ASCII Media Works
Demografik Erkekler
Baskı Dengeki Bunko
Yayım tarihleri 10 Ocak 20108 Mart 2014
Cilt sayısı 13
Manga
Yazar Hajime Kamoshida
Çizer Hōki Kusano
Demografik Seinen
Yayımcı ASCII Media Works
Yayımlandığı dergiler Dengeki G's Magazine
Dengeki G's Comic
Yayın tarihi Nisan 2011Temmuz 2015
Cilt sayısı 8
TV anime
Yönetmen Atsuko Ishizuka
Yazar Mari Okada
Müzik Yuzu Hayashi
Stüdyo J.C.Staff
Kanal JaponyaTokyo MX, MBS, TVA, tvk, Animax
Amerika Birleşik DevletleriAnime Network
Gösterim 9 Ekim 201226 Mart 2013
Bölüm sayısı 24
Oyun
Geliştirici Netchubiyori
Yayımcı ASCII Media Works
Tür Görsel roman (Visual novel)
Platform PlayStation Portable, PlayStation Vita
Çıkış tarihi 14 Şubat 2013
Wikipe-tan face.svgAnime ve manga (tartışma · geçmiş · izle)

Sakurasou No Pet Na Kanojo (さくら荘のペットな彼女 Sakura-sō no Petto na Kanojo) bir Japon yapımı hafif romandır (light novel). Yazarı Hajime Kamoshida, çizeri ise Keji Mizoguchi´dir. ASCII Media Works firması 13 bölümünü Ocak 2010 ile Mart 2014 arası yayınlamıştır. Bir manga serisi ise Hoki Kusano tarafından çizilmiştir. Bu seri ASCII Media Works firmasının Dengeki G´s Magazine ve Dengeki G´s Comic dergilerinde seri haline getirilmiştir. Bir Drama CD´si 28 Haziran 2012 tarihinde yayınlanmıştır. 24 bölümlük anime serisi J.C.Staff tarafından Ekim 2012 ve Mart 2013 arasında yayınlanmıştır. İsim hakları Sentai Filmworks isimli firmadadır.

Konu

Sakura Yurdu Suimei Sanat Lisesi´ne (seride Suiko da denebilir) bağlı bir yurttur. Bu yurtta en ilginç ve en baş belası öğrenciler kalmaktadır. Normal yurttan kedi beslediği için kovulan Sorata Kanda Sakura Yurdu´na yerleşir. Yurttaki yaşamına yeni başlarken, kendi yaşamını hiç önemsemeyen dünya çapında ünlü ressam Mashiro Shiina yerleşir. Sorata Mashiro´yu kollamak zorunda bırakılır. Hikaye Sakura Yurdundaki yaşamı anlatır.

Karakterler

Sakura Yurdu sakinleri

Sorata Kanda (神田 空太, Kanda Sorata?)
Seslendiricisi: Yoshitsugu Matsuoka
Sorata hikayede erkek baş rolündedir. Suiko Lisesinde ikinci sınıf (sonradan üçüncü sınıf), Sakura Yurdunda 101 numaralı odada kalan bir öğrencidir. Normal yurttan sokak kedisi beslediği için kovulmuştur. Sokaktaki kimsesiz kedileri bırakamayan Sorata, odasında 7 kedi beslemektedir. Sakura Yurdunda sanat alanında yetenekli öğrenci sayısı çok fazla olduğundan Sorata kendini yalnız ve sıradan hissetmektedir.
Chihiro, yurt sorumlusu öğretmen, Shiina Mashiro´nun bakımı için onu seçmiştir. Light Novel serisinde bölüm 8´den sonra Mashiro´ya karşı bir şeyler hissetmektedir. Sorata bilgisayar oyunu tasarımcısı olmaya karar vermektedir fakat tasarladığı oyun en popüler firma tarafından geri çevrilmektedir. Hikayenin önemli bir bölümü Sorata´nın kişiliği ve kendisini nasıl geliştirdiğiyle alakalıdır.
Mashiro Shiina (椎名 ましろ, Shiina Mashiro?)
Seslendiricisi: Ai Kayano
Mashiro hikayedeki kız baş rolündedir. 202 numaralı odada kalmaktadır ve okula ikinci yılında manga çizmeyi öğrenmek için gelmiştir. Sanat eserleri geniş kitleler tarafından takdir edilmesine rağmen, o çizmekten başka bir şey bilmemektedir ve yaşama isteği ve yeteneği ciddi anlamda zayıftır.
Bu ortamda Sorata Mashiroyu "evlat edinmek" zorunda kalmıştır ve hayatındaki en basit işleri bile Sorata yapmaktadır; iç çamaşırını giydirmek bile dahil. Okul notları tam anlamıyla felaket fakat görsel hafızası sayesinde telafi sınavında önceki sınavın cevaplarını ezberleyip sınıfını geçmektedir. Light Novel serisinin 3.bölümünde Mashiro Sorata hakkında derin hislere sahiptir ve onsuz yaşayamayacağını bile düşünmektedir. Mashiro mezun olduktan sonra Soratanın evinde kalmayı ve mangaka olmayı planlamaktadır.
Nanami Aoyama (青山 七海, Aoyama Nanami?)
Seslendirildi: Mariko Nakatsu
Nanami Soratanın sınıf arkadaşıdır,serinin ilerleyen bölümlerinde 203 numaralı odaya yerleşmiştir. Sorataya karşı sert davransa bile ona karşı duyguları vardır ve bunu kimseye söylememektedir. Evini animedeki karakter seslendiricisi (seiyuu) olmak için bırakmıştır ve kendi başına yaşamaya başlamıştır. Sakura Yurduna yerleşmiştir çünkü kirası çok ucuzdur ve part-time çalıştığı için fazla parası da yoktur.
Misaki Kamiigusa (上井草 美咲, Kamiigusa Misaki?)
Seslendirildi: Natsumi Takamori
Misaki 201 numaralı odada kalan bir 3.sınıf öğrencisidir (sonradan Suimei Üniversitesinin Sanat Bölümüne yerleşecektir). Kendisi dışa dönük ve iyimserdir. Sorata onu "uzaylı" olarak tanımlamaktadır. Notları ve çizimi gayet iyidir, fakat lise yönetimi onu Sakura Yurduna göndermiştir çünkü manga ve anime çizmeye gerektiğinden fazla süre ayırmaktadır. Animasyonda da başarılıdır ve başkalarından yardım almadan üstesinden gelebilir. Zaten çok önemli bir firmaya hayatının geri kalanında yetebilecek kadar para karşılığında animasyon satmıştır. Jine karşı hisleri vardır fakat Jin bunu farketmemekte hatta başka kızlarla randevulaşmaktadır. Bu durum Misakiyi üzmektedir. Light Novel serisinde 5.bölümden sonra çift olmuşlardır. 6.bölümde resmen evlenmişlerdir. Mezun olduktan sonra kendi kayıt şirketini kurmuştur.
Jin Mitaka (三鷹 仁, Mitaka Jin?)
Seslendirildi: Takahiro Sakurai
Jin 103 numaralı odada kalmaktadır ve 3.sınıf öğrencisidir. Misakinin çocukluk arkadaşıdır ve ona karşı hisleri vardır, fakat onun için iyi bir insan olmadığını düşünmektedir. Bu yüzden başka kızlarla randevulaşmayı bırakmıştır. Kendisi senarist olmak istemektedir, ve üniversite olarak Osaka Üniversitesini kendine hedef olarak belirlemiştir. 
Ryūnosuke Akasaka (赤坂 龍之介, Akasaka Ryūnosuke?)
Seslendirildi: Yui Horie
Ryunosuke 102 numaralı odada kalmaktadır ve 2.sınıf öğrencisidir. Kendisi odasından çıkmaktan pek hoşlanmamaktadır, arkadaşlarıyla mesaj veya elektronik posta yoluyla iletişim kurmaktadır. Kendi iletişim ihtiyacını azaltmak istediğinden "Maid" (Hizmetçi) isimli yapay zekalı programı yazmıştır. Programlamada baya başarılıdır ve Sorataya çokça işe yarar tavsiye vermektedir. Hedefi Maid programı gerçek bir insan olarak yapmaktadır. Kızların kendisine dokunmasından hoşlanmamaktadır, bir seferinde Rita ona aşık olup öpmüştür, buna dayanamayıp bayılmıştır. En sevdiği yemek domatestir, hayatta en güvendiği şeyin domates olduğunu defalarca vurgulamıştır. Misaki ona "Dragon" (Ejderha) diye seslenmektedir. 
Maid (メイド, Meido?)
Seslendirildi: Yui Horie
Maid Ryunosukenin yapay zekalı (AI) programıdır. Maid yüksek RAM ve işlemci gücü istemektedir, dolayısıyla Ryunosuke odasına sunucu kurmuştur.
Chihiro Sengoku (千石 千尋, Sengoku Chihiro?)
Seslendirildi: Megumi Toyoguchi
Chihiro Suiko Lisesi sanat öğretmenidir ve Sakura Yurdu görevlisidir. Mashironun kuzenidir bu yüzden onu Suikoya transfer ettirmiştir. Okula kaydolurken profesyonel bir sanatçı olmak istemiştir fakat bilinmeyen sebeplerden olamamıştır. Sadece alkol almak ve zengin koca bulmakla ilgilenmektedir.
Rita Ainsworth (リタ・エインワーズ, Rita Einwāzu?)
Seslendirildi: Ayako Kawasumi
Rita, Mashiro İngilterede yaşarken oda arkadaşı ve bakıcısıdır. Mashironun yeteneğini kıskanmış, onu başarısızlığa uğratmak için manga çizmeyi öğretmiştir fakat Mashiro mangada da başarılı olmuştur. Nanami Sakura Yurdundan ayrıldığı zaman yerleşmiştir.

Medya

Light Novel (Hafif Roman)

Sakurasou no Pet na Kanojo aslında bir light novel serisi olarak başlamıştır. Yazarı Hajime Kamoshida, çizeri Keji Mizoguchi´dir.ASCII Media Works isimli firma 10 Ocak 2010 ve 8 Mart 2014 tarihleri arasında 13 bölüm yayınlamıştır. Bunların onu ana hikaye üçü ise yan hikayelerdir.[1][2][3][4]

Manga

Bir manga serisi, 2011 yılının Nisan ayında başlamıştır. Çizeri Hoki Kusano, yayınlandığı dergi ise Dengeki G´s Magazine dergisidir. Manga serisi Mayıs 2014´te Dengeki G´s Magazine isimli dergiden alınıp, Dengeki G´s Comics dergisine verilmiştir.[5][6] İlk bağımsız yan hikayesi 27 Ekim 2011´de,[7] 6 tanesi 27 Mart 2014 tarihinde basılmıştır.[8][9]

Anime

24 bölümlük bir anime serisi ise Tokyo MX kanalında 9 Ekim 2012 ile 26 Mart 2013 tarihleri arasında yayınlanmıştır. Yapımcısı J.C.Staff, yönetmeni ise Atsuko Ishizukadır.[10][11] Kuzey Amerikadaki Sentai Filmworks firması tarafından isim hakları alınmıştır.[12]  Animedeki sonla mangadaki son aynı değildir.

İlgi

Mainichi Shimbun gazetesi Nisan 2012 tarihinde Light Novel serisinin 850.000 kopyadan fazla sattığını duyurdu.[13]

Kaynakça