Sakarya Bilgi Kültür Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakarya Bilgi Kültür Merkezi
TürSivil Toplum Kuruluşu
AmaçEğitim, ve yerel farkındalığı teşvik etmek
MerkezSakarya, Türkiye
YöntemBağışlar ve Yardımlar
BaşkanYıldırım Turan
Gönüllü30
Resmî sitehttp://bilgikultur.org/
Eski adıBilgiEvi

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi (İngilizce: Sakarya Center for Knowledge and Culture) eğitim ve kültür faaliyetlerine odaklanan bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye, Sakarya'da bulunan, 2003 yılında Sakarya Üniversitesi'nden bir grup genç aydın ve şehrin yerel ileri gelenleri tarafından kurulmuştur. Sakarya Bilgi Kültür Merkezi önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biridir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya'da yerel aydınları bir araya getiren bir sivil toplum örgütünün olmamasından hareketle, bir grup akademisyen 2003 yılında Bilgievi'ni kurdu.[1] İlk binası Sakarya'nın merkez caddesi Çark Caddesi'ndeydi. Bilgievi, 2004 yılında sanat tarihinden felsefeye uzanan geniş bir yelpazedeki dersleri kapsayan eğitim programlarına başlamıştır. Yerel topluluk ve üniversite öğrencileri bu programların ana katılımcılarıydı. Bilgievi ayrıca yerel siyasi figürlerin seslerini yükseltmeleri ve fikirlerini yerel toplulukla paylaşmaları için bir platform sağladı.

Haziran 2006'da Bilgievi, Türkiye'nin önde gelen siyasi partilerinden birinin Türkiye'nin her yerinde aynı adla yerel örgütler kurmaya başlaması nedeniyle adını Sakarya Bilgi Kültür Merkezi olarak değiştirmek zorunda kaldı. 2012 yılında Sakarya'nın merkez şehir parkı olan Kültür Park içinde yer alan başka bir binaya taşınmıştır.

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Besim Dellaloğlu tarafından verilen Bilgi Kültür'de bir Konferans

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi, ağırlıklı olarak yerel halka ve üniversite öğrencilerine yarıyıl temelli eğitim programları sunmaktadır.[2] Ayrıca zaman zaman değişen sanat üzerine eğitim kursları açılmıştır. Sakarya Bilgi Kültür Merkezi, 2012 yılından bu yana Sakarya Üniversitesi'ndeki yabancı uyruklu öğrencilere, bu öğrencilerin şehir ve kültürü hakkında farkındalıklarını artırmak amacıyla uyum programları düzenlemektedir.[3]

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi, yukarıdaki düzenli etkinliklerin yanı sıra, yerli ve yabancı aydınları söyleşiye davet etmektedir. Her Cuma, haftanın önemli siyasi meselesi hakkında bir konuşmaya ev sahipliği yapıyor.

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi ayrıca Sakarya Üniversitesi'ndeki akademik organizasyonlarda aktif olarak yer almakta ve siyasi meselelerle ilgili etkinliklere destek vermektedir. Örneğin, 2012 yılında gerçekleştirilen Ortadoğu Siyaset ve Toplum Kongresi'nin düzenleyici kurumlarından biri de Sakarya Bilgi Kültür Merkezi idi.

Mevcut personel[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi, esas olarak bir başkan ve üç üyeden oluşan bir personel kurulu tarafından yönetilmektedir. Bu kurul günlük bürokratik kararlardan sorumlu olmasına rağmen, önemli ve uzun vadeli kararlar daha geniş bir üye ve gönüllü grubu tarafından alınır.[4]

 • Yönetim Kurulu Başkanı: Yıldırım Turan
 • Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Ensar Muslu
 • Genel Sekreter: İsmail Ediz
 • Yönetim Kurulu Üyeleri: Metin Küçük, Kemal İnat, Nebi Miş ve İsmail Numan Telci
 • Proje Koordinatörü: Yavuz Özalp

Önemli gönüllüler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Programın Kitapçığı

Sakarya Bilgi Kültür Merkezi, Burhanettin Duran ve arkadaşları tarafından kuruldu. Zamanla Sakarya'nın aydın isimleri eğitim programlarında ve seminerlerde aktif rol aldı. Sakarya Bilgi Kültür Merkezi'nin resmi bir üyelik kaydı bulunmamakla birlikte, hem Sakarya Üniversitesi'nden hem de şehirden bazı önemli kişiler tarafından gönüllü olarak desteklenmiştir.

 • Atilla Arkan, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi ve rektör yardımcısı
 • Necati Mert, edebiyat eleştirmeni ve çok sayıda kısa öykünün yazarı
 • Fuat Aydın, akademisyen
 • Tuncay Kardaş, akademisyen
 • Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Basında BilgiEvi 4 | Basında | Sakarya Bilgi Kültür Merkezi". bilgikultur.org. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
 2. ^ "Bilgi Kültür'de Sosyoloji konuşmaları - SAKARYA HALK GAZETESİ". sakaryahalk.com. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
 3. ^ "Uluslararası Öğrenciler Akademisi Başlıyor". www.udef.org.tr. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Sakarya Bilgi Kültür Merkezi". bilgikultur.org. 21 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]