Sakız evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Buca, İzmir'de sakız evi

Sakız evi özellikle Ege Bölgesi sahil şeridinde veya yakınında rastlanan, özgün ve geleneksel mimari niteliklere sahip bir ev türü için kullanılan terimdir.

Sakız evleri 19. yüzyıldan itibaren özellikle (kuzeyden güneye) Bergama, Foça, İzmir merkez ve Karşıyaka, Çeşme ve Alaçatı'da orta sınıfa hitap edecek şekilde çok sayıda inşa edilmiştir. Bazı kaynaklar Sakız evlerini güneyde Kalkan'a kadar uzatmakta, hatta Karaman'da inşa edilmiş bazı evleri Sakız evleri arasında saymaktadır.

Ege sahil şeridindekiler son yıllarda yazlık konut piyasasında popüler bir olgu haline gelmişler, moda trendlerine girmişlerdir. Bu nedenle Sakız tarzının özelliklerini bir dereceye kadar taşıyan modern konutlar da yapılmaktadır.

Sakız evlerinin 18. yüzyıldan itibaren Datça ve Bodrum'da inşa edilmeye başlanan ve yapımı günümüzde de süren Musandıralı ev tarzının bir uzantısı olduğunu ileri süren kaynaklar mevcuttur. Sakız Adası ile bir bağlantıları bulunup bulunmadığı günümüze kadar araştırılmamıştır.

Gömme giriş kapıları, yalın ve dar ön cephe, ikinci katta küçük bir balkon veya cumba, dikey doğrultuda uzanan alan Sakız evlerinin belirleyici özellikleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]