Saintonge Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Saintonge savaşı sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Saintonge savaşı
Louis battle.jpg
St.Louis IX Taillebourg savaşında (Eugène Delacroix)
Tarih Temmuz 1242
Bölge Saintonge Fransa
Sonuç Fransız zaferi
Taraflar
Fransa İngiltere
Komutanlar ve liderler
IX. Louis III. Henry
Güçler
yaklaşık 50.000 yaklaşık 30.000

Saintonge savaşı feodal hanedanlık çatışması olup 1242'de Fransız IX. Louis'in güçleri ile İngiliz III. Henry'nin güçleri arasında meydana gelmiştir. Saintonge, batı Fransa'da Saintes, Saintes'in çevresinde bir bölgedir. Çatışma yapıldı çünkü Louis'in bazı vasalları onun kardeşi Alphonse de Poitiers (Toulouse kontu) toprak hediye etmesinden memnun görünmüyorlardı. Fransa, İngiltere'yi Taillebourg savaşında kesin bir şekilde yendi ve mücadeleyi Saintes kuşatmasında sonuçlandırdı. Fakat hanedanlık duyarlılğından ve Haçlı seferi'ne devam etme isteğinden, Louis Akitanya'yı ilhak etmedi.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1241'de kral Louis Anjour'daki Saumur'da bütün üyelerin katıldığı bir toplantı düzenledi. Genç kardeşi Alphonso'nun fiefs (feodalizmin altında bir sistem, bizdeki Tımar, Zeamet benzeri) alacağını söyledi. Eskiden babaları Louis VIII vasıtasıyla sahip olduklar. Akitanya'dan pek çok asilzade atıldı. Onların içlerinde Isabella of Angoulem (1187-31 Mayıs 1246:kontes), Hugh de Lusigans (1183-5 Haziran 1249) vardı. Saumur'daki toplantıdan sonra Louis Poitiers'e gitti ve kardeşini Poitiers kontu yaptı. Lusignanlı'lar, bölgedeki Capetian otoritesini kabul etmiyorlardı, İsabella oğlu için hayal kırıklığına uğramıştı, unvan almayan asiller vardı. Poitiers'e varışından kısa bir süre sonra Louis öğrendi ki Hugh, Lusignan yakınında silahlı bir ordu topluyordu. Louis, Alphonso, Hugh ve İsabella arasındaki konuşmalar bir sonuç vermedi. Savaş şimdi onların anlaşamamazlıklarını çözecekti.

Nisan 1242'de Louis Chinon'da bir kuvvet topladı. Bazı çağdaşlar 50.000 civarında olduğunu tahmin ediyorlar. 20 Mayıs 1242'de Henry Royen'e vardı. İsyancı Fransız asillerine katıldı. Yaklşık 30.000 kişilik bir orduyu şekillendirdi. İki kral mektup alış verişi yaptı fakat bu hiçbir şeyi çözmedi.