Said bin el-Müseyyeb

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Said bin el-Müseyyeb (637-715), Medine'de yaşamış, hadis, tefsir ve fıkıh alanında tabiin'in önde gelen müçtehidlerinden biridir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Said, 637 yılında Ömer bin Hattab'ın halifeliği sırasında dünyaya geldi ve Ömer, Osman bin Affan ve Ali gibi sahabilerle tanışma fırsatı buldu. Said bin el-Müseyyeb, dürüstlüğü, dindarlığı ve Allah'a karşı olan bağlılığı ile bilinirdi. Zamnanındakiler, onu hadis alanındaki en büyük otoritelerden biri olarak kabul etmişlerdir. 20 yaşlarında Kur'an ve hadislerden hüküm çıkarmaya başladı. Bir defasında Abdullah bin Ömer Eğer Peygamber Muhammed bu genç adamı görseydi, ondan çok memnun kalırdı. diyerek onu övmüştür.

Said, Halife I. Velid'in yönetimine karşı çıkanlardan biri olmuştur ve Medine valisi Hişam onu tahta bir sopayla, tahta kırılıncaya kadar vurarak işkence etmiş fakat Said geri adım atmamıştır. Arkadaşları ona, işkenceden kurtulması için Velid'in halifeliğini kabul etmesi ricasında bulundukları zaman şöyle cevap vermiştir: İnsanlar bizi amelde takip ederler. Eğer biz bunu kabul edersek, onlara bunun hesabını nasıl veririz.

Said, Ebu Hureyre'nin kızıyla, ona daha yakın olmak ve daha çok hadis toplamak için evlendi. Halife Abdülmelik, Said'in kızını oğlu Hişam'a ister; fakat tüm tehditlere ve baskılara rağmen kızını medresede öğrenim gören Ebu Veda'a ile evlendirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]