Safari (web tarayıcısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Safari (internet tarayıcısı) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Safari
Logo of AppleSafari.png
Safari 2 0.png
Safari 2.0 Wikipedia ana sayfasını gösteriyor.
Geliştirici(ler) Apple
Kararlı sürüm 10.1
İşletim sistemi OS X, iOS
Tür Internet programları
Lisans LGPL
Resmî sitesi http://www.apple.com/safari/

Safari, Apple'ın OS X ve iOS işletim sistemleri için geliştirdiği ağ tarayıcısının adıdır. Bu tarayıcının asıl gayesi Apple'ın Mac OS ile tamamen uyumlu bir ağ tarayıcısına sahip olmasıdır (zira Safari öncesi Mac OS'te Microsoft'un çok eskiden geliştirdiği, uyumsuz bir Internet Explorer sürümü kullanılıyordu).

Safari, KHTML'nin bir türü olan WebKit motorunu kullanır.

Tarayıcının Windows işletim sisteminde çalışan bir beta sürümü 2007 Haziran ayı itibarı ile duyurulmuştur. Windows için olan son sürüm 09 Mayıs 2012'de çıkan, Safari 5.1.7'dir. Hızı ile bilinen tarayıcının son sürümü, Safari 10.1'dir.

Tarihçe ve gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Apple Macintosh bilgisayarlar 1997 yılına kadar sadece Netscape Navigator ve Cyberdog web tarayıcıları ile sevk edildi. Mac için Internet Explorer, daha sonra Apple ve Microsoft arasındaki beş yıllık anlaşmanın bir parçası olarak (ve sonrası için) Mac OS 7.1 varsayılan web tarayıcısı olarak yer aldı. Apple, alternatif olarak Netscape Navigator içerecek şekilde devam etmesine rağmen Microsoft bu süre boyunca Mac için İnternet Explorer'ın Mac OS 8 ve Mac OS 9 ile bağlantılı üç büyük sürümünü piyasaya sürdü. Microsoft en nihayetinde, Mac OS X DP4'den Mac OS X v10.2'e kadar piyasaya sürdüğü tüm Mac OS X'lerde varsayılan tarayıcı olarak yer alan ve bir İnternet Explorer 5 sürümü olan Mac OS X'i piyasaya sürdü.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]