İçeriğe atla

Sadun Aksüt

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yusuf Sadun Aksüt,[1] (26 Ekim 1932,[1] Amasya - 2 Ocak 2023, İstanbul[2]), Türk bestekâr ve tamburi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Ekim 1932 yılında Amasya’nın Merzifon İlçesi’nde doğmuştur. Vali Ali Kemali Aksüt'ün oğludur. İstanbul Belediye Konservatuvarı, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı Derneği ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde musiki dersleri alan sanatçı, dönemin büyük hocaları Şefik Gürmeriç, Kemal Gürses, Hüseyin Sadeddin Arel, Dr. Suphi Ezgi, Laika Karabey, Rıdvan Aytan ve Emin Ongan'dan faydalandı. Başta Münir Nurettin Selçuk olmak üzere dönemin önemli solistlerine tamburu ile eşlik etti. 1966-1967 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi İcra Heyeti'ne tamburi olarak girdi. 1975 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'na öğretim görevlisi olarak atandı ve tambur hocalığı yaptı. 16 yıl TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvar Kurulu Üyeliği görevini de üstlenen Aksüt, 1981 yılında çeşitli görevler üstlendiği TRT’den emekli oldu. Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Mustafa Nafiz Irmak, Ahmet Muhip Dranas, Necip Fazıl Kısakürek, Ümit Yaşar Oğuzcan gibi efsane şairlerin şiirlerini besteleyen Sadun Aksüt’ün, TRT repertuvarında olan ve sözleri Halil Soyuer, Rüştü Şardağ, Sami Derintuna, İlkan San gibi şairlere ait besteleri de vardır.[3][4]

Aksüt 1988 yılında TRT'de Taş Plaktan Bugüne adlı bir program hazırlayıp sunmuştur. Bu programa: Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Alâeddin Yavaşca, Behiye Aksoy, Safiye Ayla, Sevim Tanürek, Neşe Karaböcek, İsmet Nedim, Mualla Gökçay, Nesrin Sipahi, Sevim Çağlayan, Sabite Tur Gülerman, Nigar Uluerer, Perihan Altındağ ve Sevim Tuna konuk oldu.

2000 yılında Rıdvan Aytan kendisine tazminat davası açmıştır.

Arşivini, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi’ne bağışladı.[5] Aksüt, 2 Ocak 2023'te rahatsızlığı nedeniyle İstanbul'da tedavi gördüğü bir hastanede 91 yaşında vefat etti. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sisli Bir Eylül Gecesi (2004)

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de ilk yayınlanan Tambur Metodu olan, Tambur Metodu (Yeni öğrenenler için);
10 adet fasıl mecmuası
500 Yıllık Türk Musikisi Antolojisi
Dede Efendi (Rauf Yekta'nın Esatiz-i Elhan adlı eski Türkçe eserinin Rüştü Eriç'le müşterek tercümesi)
Güfteler
Müzisyen Osmanoğulları
Güfteler Hazinesi
Tambur Metodu (Geliştirilmiş Teknik)
Bahardan Hazana Esintiler (Şiirler)
Alkışlarla Geçen Yıllar (Hatırat)
Türk Musikisinin 100 Bestekârı
Dillerdeki Şarkılar (Güfteler)
Şarkılarda İstanbul

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Mezar Yeri Sorgulama". 6 Ocak 2023. 6 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2023. 
  2. ^ "Usta tamburi Sadun Aksüt vefat etti". trthaber.com. 3 Ocak 2023. 3 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2023. 
  3. ^ "Sazıyla bütünleşen bir sanatçı: Tamburî Sadun Aksüt". Hürriyet Gazetesi. 25 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2022. 
  4. ^ "Karısına tamburla serenad yapan üstad Sadun Aksüt". Hürriyet Gazetesi. 25 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2022. 
  5. ^ "Paha biçilmez emanetler". Yeni Şafak Gazetesi. 2 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2022.