Sadrettin Yüksel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sadrettin Yüksel
Doğum 11 Ocak 1920(1920-01-11)
Konya, Türkiye
Ölüm 25 Aralık 2004 (84 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Etnik köken Kürt
Vatandaşlık  Türkiye
Eğitim Medrese
Meslek Molla, Yazar
Din Sünni İslam
Evlilik 1
Çocuk(lar) Metin Yüksel
Edip Yüksel
Müfid Yüksel
Nedim Yüksel

Sadrettin Yüksel, (11 Ocak 1920, Konya - 25 Aralık 2004, İstanbul), Türk din adamıdır.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt kökenli olan ailesi Bitlis'ten gelip Konya'ya yerleşmiştir. 11 yaşında medresede eğitime başladı. Memuriyet hayatına Siirt'in Baykan ilçesinde müftü olarak başladı. Müftülüğü sırasında "İşârâtu'l İ'câz" tefsirini yayına hazırladı. Sonra müftülük görevinden istifa edip Norşin'e dönerek ders vermeye başladı. 1964 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Kur'an-ı Kerîm meâl ve tefsiri hazırlamakla görevlendirildi. Fakat bu proje yarım kaldı. 1966 yılı sonunda ailesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. Gönenli Mehmed Efendi ve İsmail Ağa Kur'an kurslarında öğretmenlik yaptı. 1968 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "İstanbul baş vaizi" olarak tayin olundu. 1975 yılında bu görevinden istifa etti.

Metin, Edip, Müfid ve Nedim Yüksel dahil yedi çocuk babası olup Arapça ve Farsça dillerini biliyordu. Sadrettin Yüksel, 25 Aralık 2004 tarihinde vefat etti.[1]

Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sadrettin Yüksel, fıkıh âlimi olarak ehli sünnet görüşlerini savunmuştur. Tasavvufî görüşlerinde İsmail Ağa Cemaati'ne bağlı olan Yüksel, yazılarında İslâm birliğini bozmak için ortaya çıkarıldığına inandığı Selefîliğe karşı yazılar yazmıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MOLLA SADRETTİN YÜKSEL ŞEHİT METİN YÜKSELİN BABASI" (HTML). "ŞEHİT METİN YÜKSEL" sitesi. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2013. 
  2. ^ RadyoSaray. "Selefiler Kimdir? Gayeleri Nedir? (Sadreddin Yüksel)" (HTML). YouTube. Erişim tarihi: 2 Şubat 2013.  Bilinmeyen parametre |= görmezden gelindi (yardım)