Saddam'ın Fedaileri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saddam'ın Fedaileri
Fedayeen Saddam SSI.svg
Saddam'ın Fedaileri
Etkin 1995-2003
Ülke  Irak
Tipi Paramiliter
Büyüklük 20.000-40.000[1]
Savaşları Irak Savaşı
Komutanlar
Komutan Kusay Hüseyin

Saddam'ın Fedaileri (Arapçaفدائيي صدام, romanizeFedayin Saddam), Irak'ta Baas döneminde doğrudan cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'e bağlı bir paramiliter bir örgüttü.

Fedailer, Saddam Hüseyin'in en büyük oğlu Uday Hüseyin tarafından 1995 yılında Birinci Körfez Savaşı'nın ardından uygulanan ambargo sırasında kuruldular ve General Muzahim Saib Hasan tarafından eğitildiler. Çoğunlukla zayıf eğitim almış ve ağır silahları olmayan yaklaşık 20.000 ila 40.000 üyeden oluşuyordular.[1] Adını 1950'lerden beri İsrail'e karşı savaşan Filistinli Fedai savaşçılardan almaktaydı. Adı kendini feda etmeye hazır anlamına gelmektedir.

Fedailer, Saddam Hüseyin'e en sadık örgütler arasındaydı. Üyelerinin çoğu ülkenin en yoksul bölgelerinden gelmekteydi ve muhaliflere karşı yargısız infazlar dahil olmak üzere şiddetle baskılar uygulamaktaydılar. Uday Hüseyin, örgütü kaçakçılık gibi yasadışı amaçlar için kullanmış, ancak 1996 yılında Cumhuriyet Muhafızları'ndan çeşitli yollardan örgüte silah aktardıktan sonra örgütün komutasından alınarak yerine kardeşi Kusay Hüseyin geçti.[1] Fedailer, 2003 Irak Savaşı'nda Amerikan liderliğindeki işgale karşı direnişte bir rol oynadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Q&A: What is the Fedayeen Saddam? 14 Şubat 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., New York Times

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]