Sad (harf)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.06, 10 Ağustos 2015 tarihinde YiFeiBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15878765 numaralı sürüm (Bot: Migrating 6 langlinks, now provided by Wikidata on d:q19130)

Sad ( ‎ص‎ ), Arap alfabesinin on dördüncü harfi. İbranice muadili Tsadik harfidir. Ebced hesabındaki değeri 90'dır. Şemsî harflerdendir.

Arap Alfabesi
Arap alfabesi
ﺍ Elif ض‎ Dad
ب Be ط Tı
ت Te ظ Zı
ث Se ع Ayn
ج Cim غ Ğayn
ح Ha ف Fe
خ Hı ق Kaf
د Dal ك Kef
ذ Zel ل Lam
ر Ra م Mim
ز Ze ن Nun
س Sin ه He
ش Şin و Vav
ص Sad ي Ye
Arapça (ء Hemze)


Yazılış

Sad harfi sağdan ve soldan bitişebilen bir harftir.


Sonda Ortada Başta Yalın Transkript Fonetik Karşılık
ـص‎ ـصـ‎ صـ‎ ص‎

Mahreç - Fonetik

Sad sesi ağız dolusu çıkarılan kalın ve dolgun bi " sa " sesidir. Tok bir sestir. س sesinden farklıdır. Daimâ kalın bir sestir. Türkçede bu sesin karşılığı yoktur. Bu harfin çeşitli dillerdeki adı Tsad (Tsade) olarak bilinir. Sert ve dolgun bir S sesi verir. Bu harf Türkçede mevcut değildir. Türkçeye Arapçadan geçen kelimelerde üzerleri noktalı kullanılır. Örneğin: Ṡahib, Ṡabun, Huṡuṡ, Ṡadaka, Ṡabır...

TS Sesi

Belarus'da yaşayan Lipka Tatarlarının alfabesinde ise TS sesini tam olarak karşılamak için Letter sad with three dots.png şeklinde bir harf üretilmiştir. Kazaklar ve Kırgızlarla birlikte yaşayan Çin kökeli Dungan halkı Sad harfinden biraz daha farklı olan ama yakın kaynaklardan çıkan bu sesi gösterebilmek için ڞ harfini kullanmıştır.