Sadık Çubek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Sadık Çubek (d. 5 Ağustos 1916, Buşir, İran - ö. 3 Temmuz 1998, California, ABD), İran'ın önde gelen çağdaş yazarlarından.

Daha çok kısa öyküleri, oyunları ve romanlarıyla tanınır. Tek bir tema üzerinde yoğunlaşan, pek az ayrıntıya yer veren ve grift, yapıtları İran minyatürleriyle karşılaştırılmıştır.

Çocukluğu İran'ın Şiraz kentinde geçti. 1937'de Tahran'daki American College'ı bitirdi. Edebiyat dersleri aldığı İranlı ünlü yazar Sadık Hidayet ile Henry James, William Faulkner ve Ernest Hemingway gibi ABD'li yazarlardan etkilendiyse de kendine özgü üslubunu geliştirmekte gecikmedi. Gündelik konuşma diliyle yazdığı yapıtlarında karakterlerinin ruhsal durumunu başarıyla işledi. Öykülerinde titiz bir gerçekçiliği sergiledi.

Yapıtları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çubek'in en ünlü yapıtları, her biri gündelik yaşamın bir yönünü yansıtan 11 bölüme ayrılmışöykü derlemesi Hayme-i Şebbazi (1955; Kukla Gösterisi), Entari ki lutiyeş mürde bud (1949; Sahibi Ölen Maymun), yergili oyunu Tup-i lastiki (1962; Lastik Top) ve Tengsir (1963) ile Seng-i Sabur (1967; Sabır Taşı) adlı iki öyküsüdür.

Çubek ayrıca İngilizceden Farsçaya çok sayıda çeviri yapmıştır. Lewis Carroll'ın Alice's Adventures in Wonderland (1865; Alis Harikalar Diyarında, 1956, 1985) ve Through the Looking-Glass (1871; Alice Aynanın İçinde, 1985) adlı yapıtları bunlar arasındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]