İçeriğe atla

Sabeer Bhatia

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sabeer Bhatia (सबीर भाटिया), Hint Bilgisayar Operatörü.Web tabanlı Hotmail'in kurucularından biridir. Daha sonra Hotmail'ı Microsoft satın almıştır.Sabeer Bhatia 1969'da Chandigarh (चंडीगढ) ta doğdu. Mütavazi bir aileden gelmektedir Babası Hindistan ordusunda görevliydi annesi ise Hindistan Merkez Bankasında çalışıyordu.Önce Bishop Cotton's School 'a gitti. Ardından Bangalore'daki seçkin misyoner okulu olan St. Joseph's College de öğrenim gördü. Okul bittikten sonra Pilani'de bulunan Birla Institute of Technology (BITS)'e dahil oldu.1988'de Amerika'ya Stanford University 'e gitti Burada B.S.c'yi tamamladı ve electrical engineering alanında master derecesi aldı. 1992'de Apple Computers Şirketine girdi ancak burada 1 yıl çalıştı.Sonra Firepower Systems Inc.'de çalıştı. 1995'te ise meslekdaşı Jack Smith'le birlikte Hotmail'ı kurdu. 1997'nin sonunda Microsoft Hotmail'ı 400 Milyon $'a satın aldı.Sabeer Bhatia 1999 martına kadar çalıştı. Bu yılın ortasında ise arzoo.com kurdu. arzoo.com seyahat ve turizm ile ilgili bir site halini 2006 da almıştır.

2008'de Baidyanath group'un mirasçısı(varisi) Tania Sharma ile evlenmiştir. Esasen dinine tam anlamıyla bağlı olmamakla birlikte Hindu'dur Bu konuda şöyle bir demeci de vardır (13 nisan 1999):

I was raised a Hindu and in a way, yes, I am a Hindu but I don't believe blindly in destiny. I try to make my own destiny.

Bir Hindu olarak yetiştirildim evet ben bir Hindu'yum ama kadere körükörüne inanmam kendi kaderimi oluşturmaya çalışırım

Ayrıca birçok yerel ve uluslararası ödülleri vardır. ("Entrepreneur of the Year", "Elite 100","People to Watch" in International Business)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]