Sabaton (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sabaton
Sabaton Hellfest'de performans sergilerken, 2017
Genel bilgiler
Başladığı yerFalun, İsveç
TarzlarHeavy metal, power metal
Etkin yıllar1999-günümüz
Müzik şirketi
İlişkili hareketlerCivil War
Resmî sitesabaton.net
Üyeler
Eski üyeler
 • Oskar Montelius
 • Rikard Sundén
 • Richard Larsson
 • Daniel Mullback
 • Daniel Mÿhr
 • Robban Bäck
 • Thobbe Englund

Sabaton, İsveçli Power metal grubu.[1] Şarkılarının çoğunluğu savaş ya da kahramanlıklar gibi tarihi olaylar hakkında yazılmıştır ve oyun şirketleri için müzik yapmışlardır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Oluşum ve İlk Albümler (1999-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sabaton 1999'un Aralık ayında kurulmuştur. İlk şarkılar Peter Tägtgren'in stüdyosunda kaydedildikten sonra, The Abyss ve birkaç plak şirketi Sabaton ile temasa geçti. Grup, İtalyan şirketi Underground Symphony ile şarkı söyledi ve ardından uluslararası promosyon CD Fist for Fight'ı yayınladı. 1999 ve 2000 yılları arasında kaydedilen iki demo kasetten damıtılan disk, gelecekteki Sabaton sürümlerini tanıtmayı amaçlıyordu. 2002'de yeni bir albüm olan Metalizer kaydedildi ve grubun ilk albümü olarak Underground Symphony tarafından dağıtılması gerekiyordu. Grubun İsveç'de çeşitli performanslar düzenlediği iki yıllık bir bekleyişten sonra albüm terkedildi.

Joakim Brodén, Ukrayna'daki Global East Rock Festival'inde performans sergilerken.

Grup, Primo Victoria adında ikinci bir albüm için geri döndü. Brodén, albümün başlık parçasının grubun tarihsel temasını "başlattığını" belirtti. Sundström, Brodén ile beraber Saving Private Ryan filmini izledikten sonra grubun şarkı sözlerinde öncelikle tarihi temalar üzerinde yoğunlaşacağını belirtti. Sabaton, Sound Pollution plak şirketinin metal bölümü olan Black Lodge ile anlaştı. 2005'in başlarında, Joakim Brodén'i klavye görevlerinde rahatlatmak için klavyeci Daniel Myhr işe alındı. 2006'nın başlarında Sabaton, Edguy ve DragonForce'u desteklemek için turneye çıktı. Grubun üçüncü albümü Attero Dominatus Avrupa'da 28 Haziran 2006'da yayınlandı. Sabaton Mart 2007'de, çift disk olarak Fist for Fight ve daha önce yayımlanmamış olan "Birds of War" Metalizer'i yayınladı.

Sabaton 2010 Norveç Rock Festivalin'de performans sergilerken

Metalizer'in devamı olarak Sabaton, Mayıs 2007'de grubun dördüncü albümü ve Sun Tzu'nun etkileyici kitabından esinlenilen bir albüm olan The Art of War'ı yayınladı. Bu albümü Sun Tzu'nun kitabına dayandırma kararı kitabın yazılmasından bu yana geçen 2000 yıl içinde insan ırkının birçok şeyi başardığı, ancak silah geliştirmelerinin yanı sıra operasyonel sanat, strateji ve savaşın temelde aynı kaldığı fikrinden gelmiştir. Albüm "Cliffs of Gallipoli" ve "Ghost Division" single'ları içermektedir. 2009'da HammerFall Tour'un açılış töreni olarak Avrupa'yı gezdiler. Bloodstock performanslarının ardından grup, 2009'un sonlarına doğru DragonForce ile İngiltere'deki on sekiz konser için tekrar turneye çıktı.

Coat of Arms (2010-2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup sonraki albümünü Ekim'de çıkarmayı umut etti fakat ertesi ay düzenlenen konserler ve DragonForce destek turuyla birlikte plan ertelenmek zorunda kaldı. 23 Aralık 2009'da Sabaton yakında çıkacak albümünün ismini duyurdu. Coat of Arms. Coat of Arms, Kış Savaşı da dahil olmak üzere 2. Dünya Savaşı ile ilgili şarkıların çoğunu içerir. Bunu resmi sayfalarında duyurdular ve albümün resmini, tanıtım amaçlı müzik örneği içeren bir Youtube videosunu paylaştılar. Coat of Arms 21 Mayıs 2010'da yayınlandı. "Uprising" için ilk klip 1 Ağustos 2010'da yayınlandı ve video Peter Stormare'i içeriyordu. Buna bir Avrupa turu eşlik etti. "Screaming Eagles" için ikinci bir klip 25 Mayıs'da yayınlandı.

Kadro Değişikliği (2012–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

2012'de Sabaton'un kadrosunun üçte ikisi gruptan ayrıldı. 31 Mart'ta vokalist Joakim Brodén, grubun yalnızca Brodén'in kendisi ve basçı Pär Sundström'ün gemide kalacağını ve grubun ayrı yollara gidebileceği dedikodularını doğruladı. Sabaton'a gitarda Chris Rörland ve Thobbe Englund, davulda ise Robban Bäck katıldı. Eski Sabaton gitarcıları Oskar Montelius ve Rikard Sundén, davulcu Daniel Mullback ve klavyeci Daniel Mÿhr, vokalist Nils Patrik Johansson ve basçı Stefan Eriksson ile birlikte Civil War adında yeni bir grup kurmak amacıyla yollarını Sabaton'la ayırdılar. 12 Kasım 2012'de davulcu Robban Bäck, baba olduğu için turneye ara vermeye karar verdi. Onun yerine turne davulcusu olarak Snowy Shaw alındı ardından ise Kasım 2013'te Hannes Van Dahl ile değiştirildi. Shaw'un yerine geçmeden önce Van Dahl, Evergrey grubu için davul çalarken Shaw'un davul teknisyeni olarak çalışmıştı.

Aynı yıl içerisinde Sabaton yeni konseptte bir albüm olan Carolus Rex'i yayınladı.

Sabaton 2014 Rock Festivalin'de performans sergilerken
Sabaton Almanya'daki Wacken Open Air'de performans sergilerken, 2015

Ocak 2014'te grup, 16 Mayıs 2014'te piyasaya sürülecek olan Heroes adlı yeni albümlerinin kapağını açıkladı. Albüm hit oldu ve resmi İsveç albüm listesinde 1 numara oldu. 28 Ocak'da grup, Haziran ayında Download Festivalinde oynayacaklarını duyurdu. Ekim 2015'te Japonya'daki ilk konserlerini Loud Park'da sergilediler.

The Last Stand (2016-2018)[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2015'te, grubun beş şarkısı, Paradox Interactive'in Europa Universalis IV strateji oyunu için üçüncü harici müzik paketine eklendi.

6 Haziran 2016'da D-Day'in 72. yıl dönümünde bir Paradox oyunu olan Hearts of Iron IV için 2. Dünya Savaşı temalı bir müzik paketi yayınladılar. İkincisini 26 Ocak 2017'de yayınladılar.

Sekizinci albümleri olan The Last Stand, 19 Ağustos 2016'da yayınlandı, Nisan ayında duyuruldu. 10 Haziran 2016'da albümün ilk single'ı "The Lost Battalion" yayınlandı. 25 Temmuz 2016'da gitarist Thobbe Englund'ın gruptan ayrıldığını duyurdu. Thobbe Englund Sabaton'la son gösterisini 2016'da Sabaton Open Air'de yaptı.

Englund'un son gösterisinin ardından acil bir şekilde ReinXeed müzik grubundan Tommy Johansson Sabaton'un yeni üyesi şeklinde duyuruldu.

Pär Sundström 2017 yılında bir röportajda, 2018 yılı içerisinde grubun daha az turlayacağını, bu şekilde 2018'de bir sonraki albümlerini yazmaya ve kaydetmeye konsantre olabileceklerini belirtti.

Sabaton History ve The Great War (2019-günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Ocak 2019'da grup, Indy Neidell, TimeGhost History ve Sabaton arasında bir işbirliği içerisinde Sabaton History adında bir Youtube kanalı kuracağını belirtti. Kanal, Sabaton şarkılarının ve şarkıların arkasındaki olayların tarihini belgeliyor. Kanal 7 Şubat 2019'da oluşturuldu.

22 Nisan 2019'da Sabaton, Wargaming ve oyunu World of Warships işbirliğiyle bağımsız bir single olan ''Bismarck'ı'' yayınladı. Şarkı Avrupa'daki inşa edilmiş en büyük savaş gemilerinden birisi olan Alman savaş gemisi Bismarck'la ilgilidir.

Grup 2 Nisan 2019'da Birinci Dünya Savaşı hakkında The Great War adlı yeni bir konseptteki albümü duyurdu. 5 Mayıs 2019'da, Çek Cumhuriyetinin 1945'te Amerikalı askerler tarafından kurtarılmasının yıl dönümü anısına Plzeň şehrinde performans sergilediler. The Great War albümü 19 Temmuz 2019'da yayınlandı. Albümün ilk single'ı 3 Mayıs'ta yayınlanan 'Fields of Verdun' idi. 13 Haziran'da "Red Baron" için hazırlanan şarkı sözü videosu yayınlandı. 27 Haziran'da "The Great War" prömiyeri yayınlandı.

Grup 1 Ağustos 2019'da 20. yıl dönümü gösterisini 2019 Wacken Open Air festivalinde gerçekleştirdi, konser sırasında eski gitarist Thobbe Englund iki şarkı için gruba sahnede katıldı. Sabaton gösterinin ikinci yarısında Englund ile birlikte grubun eski üyeleri Rikard Sundén, Daniel Mÿhr, and Daniel Mullback davet edildi.

30 Ağustos 2019'da grup, Tunus'ta Sahra Çölündeki bir klip çekiminden dönerken ciddi bir trafik kazası geçirdi. Kazada meydana gelen yaralanmalar, onları Polonya'nın Gdańsk kentinde yapılacak bir gösteriyi iptal etmeye zorladı.

Sabaton, c. 1550

Grubun ana lirik temaları savaş, tarihsel muharebeler, kahramanlık eylemleri üzerinedir. Sabaton'un ismi şövalyelerin ayak zırhına bir göndermedir. Zırh ve savaş teması, Metalizer hariç hemen hemen her albümde çoğu şarkıda duyulur Son albümleri The Great War, 19 Temmuz 2019'da yayınlandı ve şarkıların tümü 1. Dünya Savaşına dayanıyordu. Sözlerin içeriği 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve diğer tarihsel olayların, savaş kahramanlarının hikâyelerine dayanır. Örnek olarak "White Death" şarkısı dillere destan Fin keskin nişancı Simo Häyhä'nın anısına yapılmıştır.

Metal dergiler, grubun kendisini ''power metal band'' olarak tanımlamamasına rağmen grubu ''heavy metal'' ve ''power metal'' olarak sınıflar. Basçı Pär Sundström bir röportajında şöyle demiştir: ''Power metalin iki ana özelliği yüksek perdeli vokaller ve fantastik sözler olduğu için ve Sabaton'da bunlardan hiçbiri olmadığı için Sabaton'ın sadece power metal kategorisinde sınıflandırılabileceğini düşünmüyorum. Bizim için heavy metal neyse kendimize göre basitçe heavy metal çalıyoruz. Eminim birkaç denemeden sonra pes etmememize ek olarak bunun da erişimimize etkisi olmuştur. Sabaton'un müziği her yaştan insana hitap ediyor. "

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Joakim Brodén, Wacked Open Air'de

Mevcut üyeler

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Primo Victoria (2005)
 • Attero Dominatus (2006)
 • Metalizer (2007)
 • The Art of War (2008)
 • Coat of Arms (2010)
 • Carolus Rex (2012)
 • Heroes (2014)
 • The Last Stand (2016)
 • The Great War (2019)
 • The War to End All Wars (2022)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Blum, Jordan BlumJordan (19 Kasım 2021). "The 'Big 4' Bands of 17 Metal Subgenres". Loudwire (İngilizce). 6 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2024.