Saban Capital Group

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nebra (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.53, 17 Kasım 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Saban Capital Group
Kuruluş 2010
Kurucu Haim Saban
Genel merkezi
Kilit kişiler Adam Chesnoff (Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür)
Ürün Televizyon programı

Saban Brands, Yahudi asıllı Amerikalı medya sahibi Haim Saban tarafından 2010 yılında kurulmuş pazarlama ve yapımcı bir medya şirketidir. Başta Japon firması Toei Animation olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ortaklıkları bulunmaktadır.

Tarihçe

Saban Brands her ne kadar 2010 yılında kurulmuş olsa da Haim Saban'ın medya işine girişi daha eskilere dayanmaktadır. İlk olarak ön plana 1983 yılında Saban Music Group olarak ortaya çıkmıştır. Ardından Warner Bros.'un satın alımıyla Haim Saban farklı alanlara yöneldi. Daha sonra 1996 yılında Saban Entertainment'i kurmasıyla birçok dizi ve çizgi dizinin yapımında ve dağıtımında yer almıştır. Saban Entertainment'in bir çok yapımı birçok ülkede Fox Kids başta olmak üzere çeşitli kanallarda hayat bulmuştur, daha sonra 2002 yılında Disney'in firmayı satın almasıyla el değiştirmiştir. Saban Entertainment faaliyetleri Disney'in eline geçmiş de olsa Haim Saban Fransa merkezli Saban International Paris (SIP Animation olarak da bilinir) ile 1977 yılından 2008'e kadar yine bir çok çizgi dizinin yapımı ve dağıtımında önemli rol oynamış, çocuk kanalı Jetix ile birlikte ortak projelere imza atmıştır. Daha sonra 2008 yılında faaliyetlerini sonlandırmıştır.

2010 yılına gelindiğinde Haim Saban, Los Angeles, California merkezli Saban Brands şirketini kurar. Saban Entertainment döneminde elinde bulundurduğu Power Rangers'ın yayın haklarını Disney'den satın alır. Yeniden bir çok dizi ve çizgi dizinin yapımında ve dağıtımında yer almaya başlar.

Bazı Çizgi dizi ve dizileri

Saban Entertainment (1996-2002) - SIP Animation (1977-2008) Dönemi

Marvel ile

Diğer

Saban Brands (2010-Günümüz) Dönemi