Sabahattin Kalender

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 15.02, 19 Haziran 2016 tarihli sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Sabahattin Kalender (1919, Kosova - 7 Ağustos 2012, Lahey), Türk besteci ve orkestra şefidir. Sanatçı soyadını bir müddet kaldığı yetimhanenin bulunduğu İstanbul’un Kalender semtinden almıştır.[1]

1919 Kosova doğumlu Sabahattin Kalender, Atatürk’ün 1924’te Ankara’da kurdurduğu Ankara Musiki Muallim Mektebi ’nin ve 1936’da kurulan Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı 'nın hayatta kalan en eski mezunu idi. 1935'te Musiki Muallim Mektebi’nde daha öğrenciyken Hindemith ile Şostakoviç’in ilgisini çekti. 1938’de Ankara Devlet Konservatuar’na okumaya başladı, 1943’te Ferit Alnar’ın öğrencisi olarak kompozisyon bölümünü bitirdi, 1948'de devlet bursuyla Fransa’ya gitti. Orada besteciler Arthur Honegger ve Darius Milhaud ile kompozisyon, Charles Munch ile Jean Fournet‘yle orkestra şefliği çalışan sanatçı, 1951’de Türkiye’ye döndü ardında Ankara Opera Orkestrasına, orkestra şefi oldu.

Ankara Devlet Opera Orkestrası'nda uzun yıllar orkestra şefi olarak çalışan Kalender, aynı zamanda Devlet Konservatuarı’nda da yıllarca ders vermiş, birçok virtüöz ve orkestra şefi yetiştirmiştir. Besteci, orkestra şefi ve konservatuvar öğretmeni olarak Ankara’nın müzik yaşamına uzun yıllar emek veren Kalender, Ankara’daki çeşitli klasik batı müziği kurumlarında etkinliklerini doksanlı yılların sonlarına değin sürdürmüş, bu arada Jandarma Komutanlığı Bandosu şeflerini de o eğitmiştir.

Operalar, sahne ve film müzikleri, orkestra ve yaylılar için çeşitli parçalar bestelemiş olan Kalender, orkestra şefi olarak Türkiye’yi yurtdışında birçok defa başarıyla temsil etmiştir. Halk müziği parçalarına “modal teknik” uygulayarak bestelediği orkestra suitleri çok beğenilmiştir.

Ünlü besteci Kalender hayatının son yıllarını geçirdiği Hollanda'nın Lahey kentinde 7 Temmuz 2012 tarihinde 93 yaşında vefat etti. Türkiye'ye getirilen cenazesi Datça'da defnedildi.

Kaynakça

  1. ^ Kahramankaptan, Şefik (12 Mart 2010). "Sabahattin Kalender: Yetimhaneden Cem Sultan'a…". Yansımalar. operaturkiye.com sitesi. 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2012.