İçeriğe atla

Sağlık sosyolojisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sağlık sosyolojisi, toplumda sağlığa dair konuları inceleyen sosyoloji alt dalıdır. Sağlık ve hastalıkla ilgilenir. Sağlık sosyolojisi sosyolojik bir disiplindir. İlişkili olarak Medikal Sosyoloji, insanların kendilerini ne zaman hasta şeklinde belirttiklerine, hastalıkları nasıl atlattıklarına, engelli olanların ne şekilde tedavi göreceklerine ilişkin yol gösterir. Sağlık sosyolojisi tıptaki hedefleri kendine seçmiş bir durumdadır. Sağlık sosyolojisi geçmiş zamandan itibaren çeşitli faktörlerden etkilenmiştir. Örneğin; Sanayi devriminden dolayı makineleşmeyle zamanla sağlık alanı daha gelişmiştir. Önceki zamanlarda hastalıkların nedenini bulmak zor olabiliyordu veya bulunsa bile yanlış —teşhis konulabiliyordu. Makineleşmeyle hastalıkları veya sorunları bulmak daha kolaylaştı. Sağlık alanında uğraşanların işini daha kolaylaştırdı. Dijitalleşmeye geçilmesiyle birlikte toplumda sağlık konuları gerek mobil uygulama olsun gerek internet olsun gerek bilgisayar olsun insanlar sağlık alanındaki sorunlarını veya sorularını dijital ortamda daha rahat bir şekilde belirtebilecek bir hale geldi. Zamanla işlerin kolaylaşmasıyla doktorların hastalara bakış açısını değiştirmiştir. Onların tutumlarında değişme olmuştur .Geleneksel yöntemlerini bırakıp veya bir kısmını bırakıp daha modern yöntemleri kullandılar.Sağlık sosyolojisi, toplumun fiziksel, psikolojik ve sosyal durumlarını inceler. Dünya Sağlık Örgütü; sağlığı fiziksel, psikolojik ve sosyal bakımdan tam normallik hali olarak tanımlar. R. Straus, Sağlık sosyolojisinde çalışmaların iki seçenekle kullanılabileceğini belirtmektedir. Bunlar; Tıbbın Sosyolojisi ve Tıpta Sosyoloji kavramlarıdır.Sağlık sosyolojisi çeşitli alanlarla ilgilenir.

  >80
  77.5–80
  75–77.5
  72.5–75
  70–72.5
  67.5–70
  65–67.5
  60–65
  55–60
  50–55
2015 yılında ortalama yaşam beklentisi

Bunlardan bazılarını sayacaksak hastalıkların dağılımı, tıp eğitimi, toplum sağlığı, toplumun sağlıkla ilgili örgütlenmesini,sağlık politikaları gibi çeşitli alanlarla ilgilenir.[1] Sağlık sosyolojisi, Amerika ve Avrupa'da gelişmiş durumdadır.[2] Sağlık sosyolojisi kavramı ilk defa 1894'te Charles McIntrie’nin yazmış olduğu ‘Sağlık Sosyolojisi Çalışmalarının Önemi’ adlı makaledir.Türkiye’de, Sağlık Sosyolojisiyle alakalı alanda çalışmalar Türkdoğan’ın 1965’li yıllarda yapmaya başladığı görülür. Türkdoğan’dan sonra Kasapoğlu’nun çalışmaları sağlık sosyolojisinde ilkler olmaktadır. Türkdoğan çalışmasında Erzurum’un Ilıca kasabası üzerinden, 37 köy ve bir mahalley inceledi.Sağlık ve hastalık probleminde,toplumun değeri, sosyal tabakalaşma, toplumun görüşü, kültürü, çeşitli faktörlerin rol oynadığını vurgular.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Sağlık Sosyolojisiyle ilgili Bilgiler" (PDF). 17 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Amerika ve Avrupa'yla ilgili gelişmişliğe dair sağlık sosyolojisi". 21 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Türkiye'de Sağlık Sosyoloji Çalışmaları" (PDF). 9 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi.