SMS Emden (1908)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
SMS Emden

SMS Emden, I. Dünya Savaşı'nda görev yapmış Alman İmparatorluk Donanması'na bağlı bir hafif kruvazör idi. 6 Nisan 1906 tarihinde kızağa konuldu ve 10 Temmuz 1909'da göreve başladı. Emden, Hint Okyanusu'nda müttefiklerin deniz nakliyesine saldırılarda bulundu; bunun sonucunda otuz tane müttefik ticaret gemisi ve savaş gemisi ya ele geçirildi ya da batırıldı. Emden, 9 Kasım 1914 tarihinde yapılan Cocos Muharebesi'nde kendisine nazaran daha güçlü bir savaş gemisi olan HMAS Sydney tarafından batırılmamak için kaptanın emri gereği karaya oturtuldu. Geminin uzunluğu 118 m, genişliği 13.4 m ve su çekimi de 5.3 metre idi.

Karaya oturtulduktan sonra, Teğmen Von Mücke komutasında 150 kadar asker kaçıp saklandılar. Daha sonra bir yelkenli ele geçirerek önce Kızıldeniz'e oradan da Osmanlı topraklarına ulaştılar. Geri kalan mürettebat tutuklanarak Malta'ya götürüldü. 1921'de serbest kalıp Almanya'ya döndüklerinde aralarında yaklaşık 2000 Osmanlı altını toplayarak kurtuluş savaşı veren Ankara Hükümetine yolladılar.[1] Daha sonra Kayzer II.Wilhelm sağ kalan mürettebatın soyadlarına "Emden" adını ekleyebilmek hakkını vermiştir.[1]

Emden'in yaptığı "akın harekatı"nın benzerini daha önce Balkan Savaşları sırasında Rauf Orbay komutasında Hamidiye kruvazörü yapmıştır. Emden'e örnek olmuştur.

  1. ^ a b Falih Rıfkı Atay, Ateş Ve Güneş, Pozitif Yayınevi, 2020.