SCP Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
SCP Vakfının logosu

SCP Vakfı, internet tabanlı bir iş birlikçi yazma projesinin konusunu oluşturan kurgusal bir organizasyondur. (SCP'nin açılımı, Special Containment Procedures yani Özel Muhafaza Prosedürleri olmakla birlikte, organizasyonun "Korumak, Korumak, Korumak" veya "Güvence Altına Al, Muhafaza Et, Koru" olarak çevirebileceğimiz "Secure, Contain, Protect" şeklindeki sloganına atıfta bulunmaktadır.) Bu proje altında yazılan öyküler, kurgusal Vakıf'ın doğal yasaları ihlal eden varlıklar, mekanlar, ve nesneler (SCP olarak adlandırılıyorlar) ile olan "mücadelesini" anlatır. SCP Vakfının internet sitesindeki yazılı eserlerin çoğu, "Özel Muhafaza Prosedürleri" adı verilen yazılardan ibaret olup, bunlardan her biri belirli bir SCP'nin Muhafaza sürecini anlatır. İnternet sitesinde ayrıca "Vakıf Öyküleri" denen, SCP Vakfının evreninde geçen birkaç yüz tane kısa öykü bulunmaktadır.

SCP Vakfı serisi, korkuyu bilimsel ve akademik bir yazım tarzı aracılığıyla iletmesi sayesinde büyük övgü almıştır. Ayrıca SCP - Containment Breach adlı video oyunu da dahil olmak üzere pek çok çalışmaya vermiştir.

Seriye genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

SCP'lerin varlığı SCP Vakfı tarafından gizli tutulur; Böylece kitlesel panik ve buna bağlı olarak yaşanacak kaos önlenir, insan uygarlığı normal yaşantısına devam eder. Bir SCP keşfedildiğinde o bölgeye SCP Vakfı tarafından ajanlar gönderilir. Bu ajanlar bölgedeki SCP'yi alıp bir Vakıf tesisine nakleder veya -nakil işleminin mümkün olmadığı zamanlarda- SCP'yi keşfedildiği bölgede muhafaza eder. SCP'ler muhafaza edilmelerinin ardından Vakıf'ın bilim insanları tarafından incelemeye alınır. Vakıf, tehdit oluşturan SCP'ler ile etkileşime geçerken hapishane mahkûmları (D sınıfı personel) kullanır. D sınıfı personel, "harcanabilir" olması sebebiyle SCP'ler ile etkileşime geçmede önemli rol oynar.

SCP Vakfı gözetim altındaki tüm SCP'ler için özel muhafaza prosedürlerinin dokümantasyonunu tutar. Bu dokümanlar SCP'leri tanımlar ve onları güvenli şekilde saklamak için gerekli olan talimatları içerir. 2016 itibarıyla SCP Vakfı, iki binden fazla SCP için muhafaza prosedürü tutmaktadır; Sık sık yeni prosedürler eklenmektedir.

Sonsuza kadar inen merdiven SCP-087 ve içinde ikamet eden SCP-087-1.

Muhafaza edilmiş SCP örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • SCP-999: SCP-999, fıstık ezmesine benzer bir kıvama sahiptir.Neşeli davranışlarına ek olarak, SCP-999 tüm hayvanları (özellikle insanları) sever, et yemeyi reddeder ve hatta başkalarını kurtarmak için kendi hayatını riske atar.
 • SCP-055: SCP-055'i inceleyenler onun karakteristik özelliklerini unuturlar. Buna SCP-055 sebep olur. Aynı sebepten dolayı SCP-055 tarif edilemez bir nesnedir ve ne olup olmadığı bilinmemektedir.
 • SCP-087: SCP-087, sonsuza kadar aşağı inen bir merdivendir. Bu merdivende; Yüzünde ağzı, göz bebekleri ve burun delikleri olmayan, SCP-087-1 veya SCP-087-B olarak adlandırılmış biri ikamet etmektedir.
 • SCP-108: SCP-108, bir Nazi sığınağıdır. Bu sığınağa erişim sadece bir kadının burnunun içinde keşfedilmiş bir portal (geçit) aracılığıyla mümkündür.
 • SCP-173: SCP-173, inşaat demiri, beton ve Krylon sprey boyasından oluşan insansı bir heykeldir. Doğrudan gözlemlendiğinde hareketsizdir, ancak insanların görüş hattı kırıldığında insanlara saldırır.
 • SCP-294: SCP-294, sıvı forma bürünebilir veya sıvı formdaki hemen hemen her şeyi dağıtabilir.
 • SCP-426: SCP-426, sadece birinci şahıs olarak hitap edilebilen bir tost makinesidir.
 • SCP-1171: SCP-1171, pencereleri her daim buğu ile kaplı olan bir evdir; Buğuya yazı yazarak, pencereleri aynı şekilde buğu ile kaplı olan çok-boyutlu bir varlık ile iletişim kurmak mümkündür. Bu varlık, insanlara karşı kayda değer bir düşmanlık taşımakla birlikte, Vakıf üyelerinin insanlardan oluştuğunu bilmemektedir.
 • SCP-1609: SCP-1609, üniforma giyenlerin veya ona agresif bir şekilde yaklaşanların akciğerlerine ışınlanan bir saman örtüsüdür. Daha öncesinde, yakınlarında bulunan bir kişi oturma ihtiyacı hissettiğinde hemen onun yanına ışınlanan barışçıl bir sandalyeydi. Şu an içinde bulunduğu agresif duruma ise rakip bir organizasyon tarafından bir odun parçalayıcının içine atıldıktan sonra geçti.

Yazım tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

SCP Vakfının internet sitesindeki kurmaca eserlerin çoğunluğu, SCP'lerin Özel Muhafaza Prosedürlerinden oluşmaktadır. Özel Muhafaza Prosedürlerinde her bir SCP'ye özel bir sayı atanır. Ayrıca SCP'ler beş ayrı sınıfa ayrılır.

 • Safe (Güvenli): Yeteri kadar iyi anlaşılmış, kolayca muhafaza edilen ve kasıtlı etkinleştirme olmaksızın özelliklerini göstermeyen nesneler için kullanılır.
 • Euclid (Öklit): Yeteri kadar iyi anlaşılamamış veya hareketleri öngörülemeyen, ancak yüksek-seviye tehdit içermeyen nesneler için kullanılır.
 • Keter (Taç)[1]: Kapsamlı koruma prosedürleri gerektiren, ve insan hayatında büyük ölçekli tehdit oluşturan nesneler için kullanılır.
 • Thaumiel: Vakfın özellikle diğer SCP'leri muhafaza altında almak/tutmak için kullandığı SCP'ler için kullanılır.
 • Neutralized (Nötralize Edilmiş): Nötralize edilmiş SCP'ler, kasıtlı olarak veya yanlışlıkla imha edilerek veya devre dışı bırakılarak artık anormal olmayan (veya direkt yok edilen.) SCP'ler için kullanılır.

Dokümanlar, SCP'lerin numaralarını, sınıflarını ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmeleri için gerekli prosedürleri belirttikten sonra SCP'lerin görünümlerini açıklayan bir yazı sunar. Ayrıca; Muhafaza prosedürleri görüntüler, varlıkların geçmişine dair bilgiler ve SCP'lerin üzerinde yapılmış testlerin sonuçlarını içeren ek bilgiler sunabilir. Raporlar sözde-bilimsel bir tonla yazılmıştır ve bazı bilgiler okuyucuda merak uyandırması için gizlenmiştir.

SCP Vakfının, "Vakıf Öyküleri" adı verilen birkaç yüz tane kısa öyküsü bulunmaktadır. Öyküler genelde çeşit SCP'ler ile etkileşime geçmiş kurgusal Vakıf üyelerini konu alır. Blumhouse Productions[2] için yazan Gregory Burkhart, Vakıf Öykülerinin bir kısmının karanlık ve kasvetli bir tonda olduğunu, diğer kısmının da şaşırtıcı derecede "yumuşak kalpli" olduğunu kaydetti.

Yazılar için ana kriter bulunmaz. Her öykü, prosedür veya rapor, kendi sürekliliğini oluşturur. Yazıların türü bilim-kurgu, kentsel fantezi ve korku olarak tanımlanır. İnternet sitesindeki öyküler Commons Attribution-ShareAlike 3.0 lisansı altında yayımlanır.

Topluluk[değiştir | kaynağı değiştir]

SCP Vakfı serisinin kaynağı 4chan adlı sitenin "paranormal" /x/ forumudur. İlk özel muhafaza prosedürü olan SCP-173, Creepypasta başlığı olarak 2007 yılında bu forumda ortaya çıkmıştır. Kısa süre sonra, SCP-173'ten esinlenerek yazılmış pek çok özel muhafaza prosedürü ortaya çıkmaya başladı. 2008 yılında ise SCP Vakfı serisi, mevcut Wikidot[3] sitesine aktarıldı.

Wikidot kullanıcılarının içerik yayınlama izni alabilmeleri için önce bir başvuru göndermeleri gerekir. Daily Dot ve Bustle'dan yazarlar, internet sitesinin sıkı kalite kontrol standartlarını koruduğunu ve ortalamanın altındaki içeriğin çabucak silindiğini belirtti. Forumlarda ise internet sitesinin üyeleri, diğer üyeler tarafından yayınlanan öyküleri değerlendirir ve yapıcı eleştirilerde bulunur.

Wikidot sitesi bir rutin olarak yaratıcı yazarlık yarışmaları düzenler. Örnek verecek olursak, Kasım 2014 tarihinde SCP Vakfı üyeleri için, Vakıf'ın sıkıcı ve bozulmuş bir dünyada geçtiği bir "Distopya Yarışması" düzenlendi. Ayrıca SCP Vakfının Reddit'te bir rol-yapma topluluğu için forumu da bulunmakta. Senaryo yazarı Max Landis, SCP Vakfına hatırı sayılır derecede katkı sağlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]