Sırtlarındaki Hayat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sırtlarındaki Hayat
Yönetmen Yeşim Ustaoğlu
Yapımcı Ustaoğlu Film Yapım, Silkroad Production
Senarist Yeşim Ustaoğlu
Müzik Ozan Aksoy, Grup Helesa
Kurgu Thomas Balkenhol, Yeşim Ustaoğlu, Emmanuelle Mimran
Yapım yılı 2004
Süre 39'
Ülke Türkiye, Fransa
Dil Türkçe

Sırtlarındaki Hayat, Yeşim Ustaoğlu'nun yönettiği 2004 tarihli Türkiye yapımı belgesel filmdir. Ustaoğlu'nun Bulutları Beklerken filmini çekerken aldığı ilhamla gerçekleştirilen film, bir grup Karadenizli kadının zorlu ve inançlı mücadelesini konu alıyor.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Karadeniz Bölgesi’ndeki dağ köylerinden birinden hayvanlarıyla beraber kalkan köylülerin, yaz ayları boyunca, bir yanı ürkütücü uçurumlara bakarak kıvrılan vahşi patikalardan geçip, yaylalarına göç edişlerinin öyküsü; Kaçkar Dağları’nın büyüleyici zirvelerinde, durmak bilmeyen yağmurlara, sislere ve vahşi dağlara kafa tutan kadınların inanılmaz mücadelesi.

Önce, 2000 metre yükseklikteki Komati Yaylası’na, sonra da 3500 metre yükseklikteki Büyük Kaçkar Yaylası’na göçün ardından sonbahar yağmurlarıyla aynı yoldan hüzünlü dönüş: “Sırtlarındaki Hayat”, bu zorlu yürüyüşü ve yayla hayatını sırtlarındaki yükleriyle yüzyıllardır sürdüren kadınlara ve onların hayatlarına bakıyor.

Yönetmen görüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

“Sırtlarındaki hayat”, “Bulutları Beklerken” filmimin araştırma ve geliştirme döneminde çektim. Karadeniz bölgesinde uzun yıllar geçirmeme rağmen, özellikle son yıllarda yaşadığım yoğunluk ve tanıklığın bende yarattığı istek ve sorumluluk duygusu bu belgeseli yapmamda etkili oldu. Sessiz tanıklığını yaptığım hayat, beni varoluş ve zamansızlığın anlamını sorgulamaya itti; en azından, bu kadınların inanılmaz mücadelesinde tanık olduğum, yaşadığım her anı yansıtacak ve heyecanla içine girdiğim yaşamlarını unutturmayacak bir film yapma isteğini kamçıladı. – Yeşim Ustaoğlu

Katıldığı festivaller[değiştir | kaynağı değiştir]