Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi
Slogan SYAL'lı olmak ayrıcalıktır.
Kuruluş 1984
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Ali Duran
Müdür yardımcısı

Mahir Yıldız

Hatice Şerefhanoğlu
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Öğrenci sayısı 826
Öğretmen sayısı 60
Adresi Balıkesir, Türkiye
Resmî sitesi https://syal.meb.k12.tr/

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, kısaca SYAL, 1984 yılında Balıkesir Anadolu Lisesi adıyla kurulmuş olan ve 1987'de şehrin ileri gelenlerinden Sırrı Yırcalı'nın yaptırdığı binaya taşınarak, bu iş adamının adını alan Anadolu Lisesidir.

Uzun yıllar boyunca, bölgedeki en yüksek puanlı lise olarak kalan okulun müdürlüğünü, kurulduğu günden 4 Ocak 2010'a kadar Süleyman Sayan yapmıştır. Mezunlarının üniversite giriş sınavlarındaki başarısı ve spor takımlarının aralıksız şampiyonlukları, okulun Türkiye çapında bilinen bir lise olmasını sağlamıştır.[kaynak belirtilmeli]

Tarihinde ÖSS ve ÖYS Türkiye birincileri bulunan okul[kaynak belirtilmeli], 2001 yılı ÖSS sonuçlarına göre en yüksek puan ortalamasına sahip 3. Anadolu Lisesi olmuştur. Kapasitesi 826 öğrenci ve 60 öğretmendir.

Balıkesir'in Doğu çıkışında, Bursa-İstanbul yolu üzerinde bulunan lise, yaklaşık 27.000 m² alana kurulmuş olup bu alan içerisinde 1551 m²lik okul binası, 820 m²lik yemekhane binası, 1000 m²lik spor salonu, ön ve arka bahçeler, 3 adet basketbol sahası, 2 adet futbol sahası ve 1 adet tenis kortu bulunur.

SYAL, 2005 -2006 Eğitim Öğretim yılında Türkiye İçin Eğitimde Kalite Yarışmasında Türkiye'nin en kaliteli 3. okulu ve 2008 - 2009 eğitim - öğretim yılında En İyi Görünümlü Okul Bahçeleri yarışmasında Türkiye 1.si seçilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca okul öğrencileri yurt içi ve yurt dışında birçok başarıya imza atmıştır.[1] Okul sportif faaliyetlerde de İl ve Bölge çapında birincilikler kazanmıştır.[2]

Kulüpler,Sosyal Etkinlikler, Topluluklar Ve Öğrenci Oluşumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul bünyesinde Doğa ve Dağcılık,Felsefe,Model United Nations,ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Kulüpleri bulunmakta ve her yıl düzenli olarak faaliyetler yürütmektedirler. Bunlara ek olarak Geleneksel olarak her yıl halka açık konser düzenleyen bir Koro Topluluğu da vardır.Ayrıca okul öğrencileri ve mezunları tarafından yönetilen öğrencilerin istekleri ve eleştirilerini dile getiren Syal Offensive Memes adlı mizahi ve eleştirisel bir öğrenci oluşumu ve sayfası da bulunmaktadır.

Mezunlar Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği[3] inin 2019 yılında temelleri atılmış, 16 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak faaliyete geçmiştir. Derneğin amacı; dernek üyeleri arasında iletişim kurarak, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Ailesi arasındaki sevgi ve saygı bağlarını devam ettirmek ve sosyal alanda kaynaşmış bir birlik kurmaktır. SYAL Ailesi arasındaki dayanışmayı ve yardımlaşmayı sağlayarak, okul mezunlarının sosyal ve ekonomik hayata katılmasında destek olabilmek, SYAL öğrencilerinin ve mezunlarının kültürel, bilimsel ve sosyal alanda gelişmesine hizmet etmek derneğin en önemli amaçlarındandır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Basında SYAL[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""Türkiye ve Dünya Çapında Başarılar"". 8 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2009. 
  2. ^ "Spordaki Başarılar"
  3. ^ "SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ". www.syalmezunlari.org.tr. 8 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2021.