Sıragömü, Araç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sıragömü
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Araç
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 165
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37820
İnternet sitesi: [2]

Sıragömü, Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir fakat, 1530 yılına ait tahrir defterlerinde köyün adı “Asıragömü” olarak geçmekte ve ilçenin 6. büyük köyü olarak gösterilmektedir.[1]

Köyün adının “gömüt”lerden geldiği düşünülmektedir. Köyün içinde ve girişinde olmak üzere iki mezarlık bulunmaktadır. Girişteki mezarlık “Eski Mezarlık” olarak adlandırılmaktadır. Köyün içinde caminin yanında yer alan ve daha küçük olan mezarlığa en son 1935/36 yıllarında cenaze defnedilmiştir. Bir dönümden fazla olan bu alanda yer kalmayınca tekrar eski mezarlığa defin işlemi başlamıştır.

Köy; Aşağı Köy (Merkez), Taşlıgöynük, Köloncöğüzü ve Yukarı Köy (Tuzla) olmak üzere dört ayrı mahalleden oluşmaktadır. Önceden mahallelerin birbirine yakın olduğu fakat çıkan bazı yangınlar sonucu birbirlerinden uzaklaştıkları bilinmektedir. Bilinen ilk büyük yangın 1933 yılında olmuştur.Ayrıca köyden boyalı istikametine yaklaşik 10 km kadar gidilince köy mahallesi olarak geçen sıragömü yaylası mevcut olup doğal piknik ve mesire yerleri vardır.yaz aylarında hayvanlarıyla beraber yaylada konaklama yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ancak ilçenin ve diğer köylerin adet gelenek ve görenekleriyle birebir benzerlik gösterir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 51 km, Araç ilçesine 6 km uzaklıktadır. Karabük'e 70 km uzaktadır. Araç-Boyalı karayolu köyün içinden geçmekte olup Araç'ı Boyalı'ya ve ordan Kurşunlu-Çerkeş üzerinden Ankara'ya bağlamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 165
2009 146

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım orman işçiliği ve hayvancılıktır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Orman Köyleri Kalkındırma Kooperatifi köyde faal olarak çalışmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eyüp Akman (2002). Araç Folklorundan Örnekler (Oycalı Köyü / Kastamonu)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]