İçeriğe atla

Sıfır bilgi ispatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sıfır bilgi ispatı, (İngilizce: Zero-knowledge proof) bilgisayar bilimlerinde veri güvenliği alanında kullanılan algoritmanın temel prensibi bildiğiniz bilgiyi bir başkasına, bilgiyi ona vermeden ispat etmektir.

Bilginizi ispat etme yönteminiz genel olarak ideal bir kriptografik fonksiyonunun varsayımlarıdır.[1][daha iyi kaynak gerekli]

Sıfır bilgi kanıtı şu üç özelliği yerine getirmelidir:

  1. Tamlık: Eğer verdiğiniz kanıt doğru ve eksiksiz ise alıcı bilgiye sahip olduğunuzdan emin olacaktır.
  2. Doğruluk: Eğer kanıtınız yanlış değil ise sahtekarlık yapmadan alıcıyı ikna edebilirsiniz.
  3. Sır Vermemek: Eğer ifade doğru ise alıcı bunu anlayacaktır. Alıcıya verdiğiniz örnek ile bildiğinizi ispat edebilirsiniz.

Yukarıdaki ilk iki özellik genel olarak alıcı ile etkileşime geçme yöntemidir, üçüncüsü ise kanıtlama yöntemi olarak özetlenebilir.

Sıfır bilgi protokolü matematiksel bir ispatlama yöntemi değildir; çünkü bu ispatlama yönteminde bilgiyi maniple ederek alıcıya ispatlamak için çalışılır.

SBP alıcı küçük bir olasılık olsa da kandırılarak da ikna edilebilir. Böyle bir durumda doğruluk faktörünü ihmal etmeye yönelik bazı teknikler kullanılır (olasılıklar üzerinde durarak kafa karıştırmaya çalışma vb.).

SBP in en yaygın kullanım alanlarında biri de Turing makineleridir. Turing makineleri kullanım alanına örnek verecek olursak:

Herhangi bir olasılık polinom zaman doğrulayıcı (PPT) için böyle bir beklenen PPT durumu varsa bu dil için interaktif bir kanıtı SBP uyarlayabiliriz.

Bazı basit örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Mağara Örneği

Bu örnekte alıcı ve satıcı iki karakter bulunmaktadır; satıcı alıcıya kapının şifresini bildiğini iddia etmektedir bunu kanıtlamak içinde mağaraya girip kapıda bekleyen alıcıya hangi yönden çıkmasını istediğini sorar. Eğer doğru yönden çıkarsa bilgisini %50 ispatlamış olur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Applied Kid Cryptography" (İngilizce). wisdom. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2013.