Sıcak hava motoru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Düşük sıcaklık farkına (LTD) sahip sıcak hava motorunun çizimi. 1. Güç pistonu, 2. Silindirin soğuk ucu, 3. Yer değiştiren piston 4. Silindirin sıcak ucu Q1. Sisteme giren ısı, Q2. Sistemden çıkan ısı.

Sıcak hava motoru[1] (tarihsel olarak hava motoru veya kalorik motor[2] olarak adlandırılır), ısı enerjisini, mekanik işe çevirmek için sıcaklık değişimiyle havanın genleşmesi ve sıkıştırılmasını kullanan herhangi bir ısı motorudur. Bu motorlar, hem Sir George Cayley[3] ve John Ericsson'ın[4] açık çevrim makinelerini hem de Robert Stirling'in[5] kapalı çevrim makinesini kapsayan bir dizi termodinamik çevrime dayanabilir. Sıcak hava motorları, günümüzde daha iyi bilinen içten yanmalı motorlar ve buhar motorundan farklıdır.

Tipik bir sıcak hava motorunda, hava bir silindir içinde sürekli ısıtılır ve soğutulur. Bu döngünün sonucunda çıkan genleşme ve sıkışma, bir pistonu hareket ettirerek faydalı mekanik iş üretir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "An Inquiry into the Hot Air Engines of the 19th Century". hotairengines.org. 29 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Robert Sier (1999). Hot air caloric and stirling engines. Vol.1, A history (1st Edition (Revised) bas.). L.A. Mair. ISBN 0-9526417-0-4. 
  3. ^ "Cayley's life and Air Engines". hotairengines.org. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Ericsson's life and Air Engines". hotairengines.org. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Stirling's life and Air Engines". hotairengines.org. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]