Söğütbülbülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Söğütbülbülü
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae
(Ötleğengiller)
Cins: Phylloscopus
Tür: P. trochilus
Phylloscopus trochilus
Linnaeus, 1758

Söğütbülbülü (Phylloscopus trochilus), ötleğengiller (Sylviidae) familyasından orman kenarlarıda, çalılıklarda ve parklarda yaygın olan ince ve yeşilimsi bir kuş türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik olarak açık renk bacaklı, oldukça düz kafalı, uzun kanatlı bir kuştur ve kendine özgü, tatlı ve kalınlaşan notaların akıcı serisinden oluşan bir ötüşü vardır.

Üst tarafı açık grimsi-yeşilden zeytin yeşili-yeşile kadar değişir. Gözünün üzerinde açık renkli bir çizgi bulunur, bu çizgi gencinde daha uzun ve daha sarıdır. Açık renk göz halkası, çıvgının aksine çok net görünmez. Alt tarafı beyazımsı, göğsü açık sarı, gencinin alt tarafı tamamen daha parlak sarıdır. Bacakları açık kahverengidir, nadiren koyu olabilir. Primer projeksiyonu çıvgınınkinden biraz daha uzundur.

Kuzeybatı Avrupa kuşları ya daha gri ya da daha kahverengidirler, yeşil renkli kuşlar daha azdır. Beslenirken kuyruğunu çıvgın gibi yere doğru eğmez.

Ötüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesi tek heceli tatlı bir ‘huu-iit’. Ötüşü çok açık ve basit ritimlidir, sakin başlar, hızlanır daha sonra kuvvetlenir, azalır ve gösterişli bir biçimde sonlanır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Virtual Birds'de Söğütbülbülü kuşunun kuş sesi bulunur.