São Paulo Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
São Paulo Üniversitesi
Universidade de São Paulo
Kuruluş 11 Ağustos 1827
Tür Devlet Üniversitesi
Eğitim dil(ler)i Portekizce
Öğrenciler 48,530 (lisans),
25,007 (yüksek lisans) (2005)
Konum , Brezilya, Brezilya
São Paulo Üniversitesi kampüsünün havadan görünümü (2005)

São Paulo Üniversitesi (Portekizce: Universidade de São Paulo veya USP), Brezilya'nın São Paulo eyaletinde yer alan üç devlet üniversitesinden birisidir.

USP yaklaşık 75.000 öğrencisi ile gerek Brezilya'nın gerek de Latin Amerika'nın en büyük yükseköğretim merkezlerinden birisidir. On bir adet kampüs sahip olan üniversitenin dört kampüsü São Paulo şehrinde yer almaktadır. Şehir merkezinden kampüslerden en büyüğü olan Campus Armando de Salles Oliveira 7,443,770 metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Diğer kampüsler ise Bauru, Lorena, Piracicaba, Pirassununga, Ribeirão Preto ve São Carlos şehirlerinde bulunmaktadır.

2009 yılında Uluslararası Yüksek Eğitimi Profesyonel Derecelendirme Enstitüsü (İngilizce: International Professional Ranking of Higher Education Institutions) tarafından yayınlanan rapora göre USP dünya sıralamasında 42. sırada yer alırken, Latin Amerika'da bir numaraya yerleşti. Webometrics Ranking of World Universities tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre, web çalışmalarının sayısı ve kalitesi bağlamında, USP dünya sıralamasında 38. sırada, Güney Amerika'da bir numarada yer aldı. Times Higher Education adlı derginin 2008 yılında yayıldığı çalışmaya göre USP dünyanın en iyi 196. üniversitesi olurken, Latin Amerika'da Meksika'da yer alan Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nden sonra en iyi ikinci üniversite oldu. Şangay Jiaotong Üniversitesi tarafından 2008 yılında yayımlanan Dünya Üniversitelerin Akademik Derecelendirilmesi adlı raporda USP en iyi ilk 101-151 üniversite grubunda yer aldı. 2009 yılında yayınlanan QS Dünya Üniversiteleri Derecelendirmesi'ne göre USP dünyanın en iyi 207. üniversitesi oldu.

Profesör[değiştir | kaynağı değiştir]